Ukrayna Sievierodonetsk kentini geri aldı

Rusya, Ukrayna’ya saldırılarını yoğunlaştırırken, Ukrayna İçişleri Bakanı Anton Gerashchenko, Rusya’nın ülkenin Vasylkiv kenti başta olmak suretiyle Ukraynanın bazı kentlerine balistik roket saldırısı düzenlediğini deklare etti. Ukrayna ise, Donbassta kaybetmiş olduğu Luhansk’a bağlı Sievierodonetsk kentini geri alındığını ve kentte tam kontrolün sağladığını duyurdu.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının 3. günün sonuna gelinirken Ukrayna’nın nerede ise tüm kentlerinde gece süresince yoğun çatışmalar yaşandı. Rusya, dün geceye bakılırsa Ukrayna’ya daha çok saldırılar gerçekleştirirken, Ukrayna İçişleri Bakanı Anton Gerashchenko toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, Kiev bölgesine bağlı Vasylkiv kentine balistik roket saldırısı düzenlediğini duyurdu. Bu hücum esnasında kentteki büyük bir benzin deposunun patladığı ve şehir merkezinde Rus ve Ukraynalı birlikler içinde çatışmaların sürdüğü öğrenildi.

HARKOVDA ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR
Çatışmaların en yoğun yaşandığı kentlerden Harkov’dan da benzer haberler geldi. Ukrayna basınında yer edinen haberlerde, Harkov’daki bir benzin deposuna Rus güçleri tarafınca hücum gerçekleştirildiği ve kentte yoğun çatışmaların sürdüğü açıklandı. Ek olarak düzenlenen saldırılar sonucunda Harkovda bir gaz boru hattında patlama meydana geldi. Patlamanın detaylarına ilişkin mahalli yetkililerden hemen hemen bir izahat yapılmadı. Harkov Bölge Savcılığı tarafınca meydana getirilen açıklamada ise, Ukrayna askerleri tarafınca Stinger atışlarıyla bir Rus helikopterini düşürdüğü ifade edildi.

RUSYA KİEV MERKEZİNE GİREMEDİ

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de de Rus güçleri ile Ukrayna askerleri içinde yoğun çatışmalar devam etti. Rusya, Kiev’in merkezine giremezken, köy ve kırsal alanlarda her 2 ülkenin askerleri içinde yoğun çatışmalar yaşandığı açıklandı. Hem de Rusya’nın, Ukrayna birliklerine roket, tank ve hava saldırıları gerçekleştirdiği, Ukrayna birliklerinin ise roket savar sistemleri, tank savar ve ağır silahlarla karşılık verdiği öğrenildi.

BİNDEN FAZLA RUS ASKERİ ÖLDÜRÜLDÜ

Şiddetli çatışmaların yaşandığı bir başka nokta olan Donbass’ta Ukrayna, kaybetmiş olduğu bir kenti geri almayı başardı. Ukraynalı yetkililer, Luhansk’a bağlı Sievierodonetsk kentinin Ukrayna birlikleri tarafınca geri alındığını ve kentte tam kontrolün sağladığını deklare etti. Ek olarak Ukrayna’nın mühim liman kentlerinden olan Odessa’da da her 2 tarafın askerleri içinde yoğun çatışmaların sürdüğü öğrenildi. Gece süresince devam eden çatışmalar esnasında hem Ukrayna askerleri, hem de Rus askerleri karşılıklı olarak esirler aldı. Her 2 taraftan da ağır kayıplar verildiği detayları alınırken, bazı kentlerde meskun mahal çatışmalarının sürdüğü açıklandı. Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkan Danışmanı Oleksiy Arestovich ise akşam saatlerinde yapmış olduğu açıklamada, binden fazla Rus askerinin öldüğünü, 2 bin 500 dolayında askerin yaralandığını beyan etti.

SIĞINAKLARA İNDİLER

Rusyanın, Ukraynaya yönelik saldırıları aralıksız devam ederken, başkent Kievde oteller patlama yaşanması tehlikesi üstüne harekete geçti. Kievde büyük bir patlama olacağı bilgisi üstüne kentteki otellerde müşteriler sığınaklara indirildi.

Otel otoparklarında sığınak olarak belirlenen alanlara yerleştirilen korku dolu müşteriler, bu alanlarda yer edinen sandalyeler üstünde yatarak dinlenme şansı bulabildi. (IHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.