Ukrayna, Rusya aleyhine dava açtı

Rusyanın düzenlemiş olduğu saldırılara karşı mücadeleye devam eden Ukrayna, Rusyaya karşı Internasyonal Hakkaniyet Divanına başvurdu. Birleşmiş Milletlere (BM) bağlı Internasyonal Hakkaniyet Divanı tarafınca meydana getirilen yazılı açıklamada, Ukrayna’nın Rusya aleyhinde dava açtığını ve Rusya aleyhinde önlem kararları alınmasını talep ettiğini duyurdu.

Mahkeme tarafınca gösterilen resmi bildiride, 26 Şubat 2022de Ukrayna başvuruda bulunmuş oldu ve Rusya aleyhine Internasyonal Hakkaniyet Divanında (UAD) dava açtı. Ukrayna; Rusya, soykırım eylemlerinin meydana geldiğini yanlış bir halde iddia etti. Ukraynanın Luhansk ve Donetsk oblastlarını bu temelde sözde tanındı. Peşinden, Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti deklare edildi ve Ukraynaya karşı hususi askeri operasyon gerçekleştirmiş oldu. Ukrayna, bu tür bir soykırımın gerçekleştiğini kesinlikle reddediyor ve Rusyanın Ukraynada ve Ukraynaya karşı herhangi bir işlem yapmak için hiçbir yasal dayanağının bulunmadığını saptamak için müracaat yapmış oldu” ifadelerine yer verildi. Söz mevzusu başvurunun herhangi bir sözde soykırım suçlamasını önleme ve cezalandırma amacı taşımış olduğu belirtilen bildiride ek olarak, Başvuruda Ukrayna ek olarak Rusyayı soykırım eylemlerini planlamakla suçluyor ifadelerine yer verildi.

Söz mevzusu başvurunun Internasyonal Hakkaniyet Divanı tarafınca Pazartesi günü görüşülmesi umut ediliyor. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir