Ukrayna, füze geliştirme programını 2031’e kadar uzattı

Rusya ve Ukrayna arasındaki cenk sürerken, Ukrayna askeri ve tabanca endüstri alanında yatırımlarını devam ettiriyor. Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Müdafa Konseyi Sekreteri Aleksey Danilov roket geliştirme programı hakkında açıklamalarda bulunmuş oldu.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin iradesinin roket geliştirme programına tesirinin oldukca bulunduğunu ifade eden Danilov, Moskova adlı geminin de vurulması gündemdeyken roket programıyla ilgili birkaç şey söylemek gerekiyor. Devlet Başkanı Zelenskiy’nin iradesi olmasaydı silahlarımız olmazdı. Bizim roket programımız bigün olsun durmadı. Bazılarının söylediği benzer biçimde 2019’da her şeyin durduğuna dair söylenenler tamamen bir yalan. Zelenskiy 2019 senesinde Temmuz ayının başlangıcında 2030’a kadar ki roket geliştirme programını belirledi. Kilit projelerden kabul edilen Olha ve Neptün füzelerinin tecrübe etme atışları da yapılmış oldu” dedi.

HER SAVAŞ BAŞARISININ ARKASINDA BÜYÜK İŞLER YATIYOR

Geliştirilen füzelerin menzillerinin uzatıldığını ve envantere dahil edildiklerini aktaran Danilov, “2019-2020 yıllarında Olha-M ve Neptün füzelerinin denemeleri sürdü. 2021 senesinde Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Müdafa Konseyi kararıyla roket programı 2031 yılına kadar uzatıldı ve programın toplam bütçesinin 200 milyar (6,5 milyar dolar) grivnayı bulması planlanıyor. 2020 yılı Şubat ayında Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Müdafa Konseyi sonucu ve Devlet Başkanı onayıyla Neptün füzesinin devlet tarafınca sipariş edilebilmesi mümkün hale geldi. Her cenk başarısının arkasında büyük işler yatıyor. Roket programında yer edinen devlet bürolarına teşekkür ediyorum ifadelerini kullandı.

Odessa Valiliği ve Ukrayna Devlet Başkanlığı, dün Karadeniz açıklarında Rus cenk gemisi Moskova kruvazörünün Neptün füzeleriyle vurulduğunu açıklamış, Rusya Müdafa Bakanlığı ise geminin cephane patlaması sonucu hasar aldığını ve battığını duyurdu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.