Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: NATO’ya üye olamayacağımızı anladık

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin 20’nci gününde Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Ortak Sefer Gücü (JEF) Toplantısı’nda video konuşma yöntemiyle Avrupalı liderlere hitap etti.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: NATO’ya üye olamayacağımızı anladık

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Londra’da düzenlenen Ortak Sefer Gücü (JEF) Toplantısı’nda konuştu. Zelenskiy, konuşmasında, “Çoğumuz Rusya’nın hedefiyiz ve bu yüzden Ukrayna ayakta duramazsa her şey Avrupa’nın aleyhine olacak. Bizlere yardım ederek kendinize yardım edin” dedi.

Zelenskiy, İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen Ortak Sefer Gücü (JEF) Toplantısı’nda video konuşma yöntemiyle Avrupalı liderlere hitap etti.

Ukrayna lideri Zelenskiy, NATO’ya üye olmayacağının Ukrayna’nın kabullenmesi ihtiyaç duyulan bir gerçeklik bulunduğunu ifade ederken, nedenle güvenlik garantileri olması koşuluyla kendisini bağımsız olarak korumanın bir yolunu önerdiğini söylemiş oldu. Ukrayna lideri, Batı ülkelerine, Ukrayna’ya askeri teçhizat gönderimini ciddi oranda artırmaları çağrısını da yineledi.

Ukrayna’daki savaşın 20. gününde Zelenskiy, “Çoğumuz Rusya’nın hedefiyiz ve bu yüzden Ukrayna ayakta durmazsa her şey Avrupa’nın aleyhine olacak. Bizlere yardım ederek kendinize yardım edin” ifadelerini kullandı. Zelenskiy, ülkenin gereksinim duyan “jet avcı uçaklarını ve roket müdafa sistemlerini almak için elimizden geleni yapıyoruz” dedi. “Bizim ve dolayısıyla sizin için güvenilir garantilere haiz olmak istiyoruz” diyen Zelenskiy, “Hala insanların öldürülmesini durdurabiliriz ve bu beraber yapabileceğimiz bir şey. Demokrasinin yıkımını durdurun ve bunu şimdi bizim topraklarımızda yapın, yoksa onlar size de gelir” şeklinde konuştu.

Ukrayna lideri Zelenskiy, NATO’ya üye olmayacağının Ukrayna’nın kabullenmesi ihtiyaç duyulan bir gerçeklik bulunduğunu da açıkladı ve Batı ülkelerine, Ukrayna’ya askeri teçhizat gönderimini ciddi anlamda artırmaları çağrısında bulunmuş oldu.

NATO’YA UÇUŞA YASAK BÖLGE UYARISI

NATO’nun uçuşa yasak bölge uygulamasını reddetmesinden dolayı duyduğu hayal kırıklığını dile getiren Zelenskiy, “Üçüncü dünya savaşı hakkında, NATO’nun Ukrayna hava sahasını Rus füzeleri ve uçakları için kapatması durumunda başlamış olacağı ve bu yüzden uçuşa yasak bölge duyuru edilmediği yönünde birçok konuşma duyuyoruz.

Hava sahasının kapatılamaması durumu, Rus ordusunun barışçıl şehirleri bombalamasına ve apartmanları, hastaneleri ve okulları havaya uçurmasına izin veriyor. Kiev’de sabahın erken saatlerinde oldukca kattan oluşan 4 bina bombalandı, onlarca ölü var” ifadelerini kullandı.

Putin'e 'psikopat' diyen Rus modelin cesedi bulundu İlginizi Çekebilir Putin’e ‘psikopat’ diyen Rus modelin cesedi bulunmuş oldu Ukrayna ve Rusya arasında müzakereler yeniden başladı İlginizi Çekebilir Ukrayna ve Rusya içinde müzakereler tekrardan başladı Rusya-Ukrayna savaşı potasyum iyodür haplarının satışını artırdı İlginizi Çekebilir Rusya-Ukrayna savaşı potasyum iyodür haplarının satışını artırdı

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir