Ukrayna Büyükelçiliği: Mariupol’de 2 bin 357 sivil öldürüldü

Ukraynanın Ankara Büyükelçiliği, meydana gelen sivil can kayıpları ve yaşanmış olan yıkıma ilişkin açıklamada bulunmuş oldu. Kharkiv, Chernihiv, Sumy, Mariupol, Melitopol, Kiev benzer biçimde şehirlerin yerleşim alanları ve öteki birçok kasaba ve köyün yoğun ateş altında kalmış olduğu belirtilen açıklamada şöyleki denildi:

* Netice olarak, her gün onlarca masum sivil öldürülüyor ve yaralanıyor. En fena durum Mariupolde yaşanıyor. 14 Mart 2022 itibariyle Mariupoldeki 2 bin 357 sivil Rus saldırıları ve ablukası sebebiyle öldürüldü.

* Şehrin konut binaları ve hastaneler de dahil olmak suretiyle alt yapısı dizgesel olarak tahrip ediliyor. Rus birlikleri oradaki hastanelerden birini ele geçirip orada bulunan 400 sivili topladı ve onları canlı kalkan olarak kullanarak sivillerin arkasına saklanıp askeri bir mevzi olarak kullandı.

* 16 Mart 2022de Rus birlikleri, Mariupolda 1300 kadar sivilin sığınakta saklandığı bir drama tiyatrosu üstüne bomba attı. Tiyatro yıkıldı, sadece çevresine göklerden görülsün diye Çocuklar yazısı yazılmıştı. Kurbanların sayısı hala bilinmiyor.

Açıklamada ek olarak, Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktovanın, 12 Mart 2022 itibariyle 1717 ceza davası için soruşturma başlatıldığını duyurduğu bilgisine yer verildi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.