Ukrayna: Belarus’un saldırma ihtimali yüksek

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali 27 gündür devam ediyor. Uydu fotoğrafları Belarus-Ukrayna sınırında hareketlilik tespit ederken, Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı Belarus’un sınıra askeri yığınak yaptığını iddia etti. Ukrayna İşleri Bakanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamada, Belarus ordusunun Ukrayna sınırına doğru yol almaya başladığı ifade edildi.

İçişleri Bakanı Danışmanı Vadim Denisenko ise yapmış olduğu açıklamada, Belarus, diplomatlarını Ukrayna’dan çekti ve bu bizim için bir sinyal. Belarus ordusu Ukrayna sınırına yöneliyor ve geçmeye çalışacak. Sadece ben gene de Lukaşenko’nun orduyu birebir çatışmalara sokacağını düşünmüyorum şundan dolayı ordusu minik. Belarus’un tüm askeri çalışanı 40 bin civarında” ifadeleri kullanıldı.

BELARUSUN UKRAYNAYA SALDIRMA İHTİMALİ YÜKSEK

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamada ise, Belarus tarafınca bir hücum beklendiği aktarılarak, Belarus tarafınca olası bir saldırının ihtimali artıyor denildi.

PUTİNİN DESTEĞE İHTİYACI VAR

Bir NATO askeri yetkilisi ABD basınına verdiği demeçte, Belarusun Ukrayna’daki çatışmalara girme ihtimalinin giderek arttığını öne sürerek, Putinin desteğe ihtiyacı var. Her şey destek olabilir” ifadelerini kullandı.

Üst düzey bir NATO danışma yetkilisi ise ek olarak, Belarus hükümetinin Belarusun Ukraynaya karşı bir saldırısını haklı çıkarmak için ortamı hazırladığını değerlendirdiğini belirtti. Belaruslu bir karşıcılık deposu ise, Belarus muharebe birimlerinin önümüzdeki birkaç gün içinde Ukraynaya gitmeye hazır bulunduğunu ve binlerce kuvvetin konuşlanmaya hazır bulunduğunu belirtti.

ROKETLERİN UKRAYNAYA UÇMASINI İSTEMİYORUM

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile yapmış olduğu görüşme sonrasında izahat yaparak, Belarus’tan roketlerin, uçakların ve helikopterlerin Ukrayna’ya doğru uçmasını istemiyorum. Belarus ordusunun Ukrayna’ya gelmesini istemiyorum. Lukaşenko bu mevzuda yemin etti dedi.

UKRAYNADA İŞİMİZ YOK

Öte taraftan Belarus Devlet Başkanı Aleksandır Lukaşenko 15 Mart’ta yapmış olduğu açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’da yapmış olduğu operasyona müdahil olamayacağını ifade etmiş, Askerlere de söylüyorum buna gerek yok. Düşünün bir kere, orda Rusya’ya ne faydamız olabilir? Yeterince askerleri var, silahlarımızı esasen Rusya’dan alıyoruz, onlarda daha iyi silahlar var. Bundan dolayı bizim orda işimiz yok. Bizi de esasen kimse oraya çağırmıyor demişti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir