Ukrayna Başsavcısı Venediktova: Kiev bölgesinde sivillere ait 410 ceset bulundu

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, geçtiğimiz günlerde başkent Kiev bölgesinde bulunan Bucha, Irpin ve Gostomel’den Rus ordusu geri çekilmişti. Söz mevzusu şehirlerde meydana getirilen arama ve temizlik çalışmalarında, 410 sivil vatandaşın cesedine ulaşıldığı aktarıldı. Yetkililer, sivillerin bazılarının elleri bağlı bir halde infaz edildiğini, kanalizasyon kuyusuna atıldığını ve toplu mezarlara gömüldüğü bildirildi.

KİEV BÖLGESİ BİR TURİZM DURAĞI DEĞİL SUÇ MAHALLİ HALİNE GELMİŞ

Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova yapmış olduğu açıklamasında, Kiev bölgesi bir gezim durağı değil kabahat yöresel haline gelmiş. Saldırıların ilk gününden bu yana Ukrayna halkına karşı meydana getirilen soykırım için savcılık ve haber alma makamları birlikte çalışıyor. Kiev bölgesinden 410 sivil vatandaşın cesedi çıkarıldı. Aralarından 140 tanesi ben ve öteki uzamanlar tarafınca incelendi. Kolluk kuvvetleri çalışıyor ve Rusya’nın harp suçlarını belgeliyor. Adliyenin tıp bürosuna devamlı savcılar, uzmanlar, görgü tanıkları geliyor ve DNA örnekleri alınıyor. Bu cehennemi oluşturanları cezalandırmak için olanları belgelemek gerekiyor. Internasyonal mahkemelerde hakkaniyet önüne çıkacaklar ifadelerini kullandı.

BUCHADAKİ VAHŞET

Bucha kenti sokaklarında Ukrayna ordusu oldukca sayıda sivilin cansız bedeni ile karşılaşmış, bir evin bodrum katında ise elleri arkadan bağlı şekilde duvara karşı dizilmiş şekilde infaz edilen oldukca sayıda sivilin cansız bedenine ulaşılmıştı. Dünya liderleri Bucha’daki durumu vahşet olarak nitelendirmişti. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, Bucha’daki sivil katliama değinmiş, Bükreş, NATO bildirgesi 14 yıl ilkin. Rusya’nın gelmesini önleme şansımız vardı. Rusya Bucha’ya geldi. Rus askerlerinin annelerine bu görüntüleri seyretmelerini tavsiye ediyorum. Seyredin de iyi mi hırsızlar, katiller yetiştirdiğinizi görün ifadelerini kullanmıştı.

Mevzuya ilişkin bir açıklamada Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşuk ise, Rusça yazıyorum adrese erişmesi için. Kimler Ukrayna halkına karşı işlenen suçlara, infazlara ortak olduysa onları en iyi ihtimalle müebbet hapis cezası bekliyor. Harpte olmamız, insanları rahatsız etme etme, alay etme ve infaz etme hakkı vermez. Cenk er ya da geç son bulacak. Sizi kimse kurtaramayacak ve affetmeyecek. Savaştan sonraki hayatınızı düşünün yoksa ölümü düşünmek zorunda kalacaksınız demişti.

RUSYA YALANLADI

Bucha’daki katliamın dünyanın gündemine oturmasının peşinden Rusya Müdafa Bakanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamada, “Rusya Müdafa Bakanlığı, Kiev bölgesinin Bucha kentinde sivillerin öldürülmüş olduğu iddiasıyla Kiev rejiminin suçlamalarını reddediyor. Bu yerleşimin Rus silahlı kuvvetlerinin kontrolü altında olduğu süre süresince, tek bir bölge sakini herhangi bir sertlik eyleminden zarar görmedi” denilmişti. Açıklamada ek olarak, “Tüm bunlar, Mariupolde doğum hastanesinde ve öteki şehirlerde olduğu benzer biçimde Buchadan gelen fotoğrafların ve video görüntülerinin Batı medyası için Kiev rejiminin bir başka üretimi bulunduğunu reddedilemez bir gerçektir” ifadeleri kullanılmış, söz mevzusu fotoğraf ve görüntülerin provokasyon olduğu öne sürülmüştü.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir