Ukrayna Başsavcısı: Savaş suçlarını içeren 9 binden fazla dava açıldı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova Rus ordusu tarafınca Ukrayna’da işlendiği iddia edilen harp suçları hakkında dava açıldığını deklare etti. Başsavcı Venediktova yapmış olduğu açıklamada, “Harp suçlarını içeren toplam 9 bin 158 ceza davası açıldı. Hali hazırda Kiev bölgesinde 15 şahıs, Bucha’da ise 10 kişinin harp suçu işlediği belirlenmişti. Onları işkence, saldırı ve yağma suçlarından görevli tutuyoruz” dedi.

Başsavcı Venediktova açıklamasında, “Ukraynalı sivillerin ölümü, şehirlerin bombalanması, yurttaşlarımızın ve evlatlarımızın işgal altındaki saldırgan devletin topraklarına sürülmesi şeklinde nedenlerden dolayı, maalesef her gün yeni davalar açmak için gerekçelerimiz var” ifadelerini kullandı. Başsavcı Venediktova ek olarak açıklamasında, Bucha’da yaşamını kaybedenlerin kimlik tespitinin yapılması için hala cansız bedenlerden DNA örneklerinin alındığını sözlerine ekledi.

LİTVANYALI UZMANLARI BEKLİYORUZ

Yürütülen soruşturmalarda internasyonal yardım alındığını belirten Başsavcı Venediktova, “Artık Fransız ve Slovakyalı uzmanlardan oluşan bir ekibimiz var. Önümüzdeki Salı günü Litvanyalı uzmanların da gelmesini bekliyoruz dedi.

Ukrayna Başsavcı Venediktova geçen hafta yapmış olduğu açıklamada, Ukrayna’nın Bucha şehrinde insan hakları ihlallerine karıştığı iddia edilen 10 Rus askerinin kimliğinin belirlendiğini açıklamıştı. Venediktova açıklamasında Rus askerlerinin görüntüsünü paylaşarak, kimliği belirlenen askerleri tanıyanların Kiev Bölge Savcılığı ile iletişime geçmesi çağrısında bulunmuştu. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir