Ukrayna 13 binden fazla savaş suçunu soruşturuyor

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, Rus ordusunun işlediği iddia edilen harp suçlarına yönelik soruşturmalar sürüyor.

Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova, ABD basınına verdiği demeçte, Rus ordusunun Ukrayna’da işlediği iddia edilen 13 binden fazla harp suçunun soruşturulduğunu aktararak, Bugün itibarıyla bir tek harp suçlarıyla ilgili 13 binden fazla davamız (soruşturma aşamasında) var dedi.

İLK RUS ASKERE ÖMÜR BOYU HAPİS

Ukraynanın Sumi kentinde 28 Şubatta Ukraynalı silahsız bir sivili öldürmekten yargılanan ilk Rus asker olan 21 yaşındaki Vadim Shishimarin, 62 yaşındaki Aleksandr Shelipov’u öldürmekten suçlu bulunarak yaşam boyu hapse mahkum edilmişti.

Mahkemede suçunu kabul eden Shishimarin, Bu yaşananları, kabul edilemez ve cezalandırılması ihtiyaç duyulan bir durum olarak görüyorum. Suçumu inkar etmiyorum. İlk emri Makeev adlı teğmen verdi. İlk anda onun emrini yerine getirmeyi reddettim. Yüksek sesle ve tehditkar ifadelerle bana emrini tekrarladı. Stresli bir durum vardı. Ukraynalı Aleksandr Shelipov devamlı bağırıyordu. Teğmenin emrini yerine getirdim. Bu vakadan sonrasında hayatta kalmak istedim. Savaşmak istemediğim için teslim olmaya karar verdim demişti.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir