Uçakta maymun çiçeği virüsü bulaşır mı? Risk grubunda olanlar kimler? Uzmanlar merak edilenleri yanıtladı

Tüm dünyada 6,5 milyon insanoğlunun ölümüne yol açan corona virüsün peşinden bu kez maymun çiçeği virüsü endişesi yaşanıyor. Aslen senaryo fazlaca tanıdık. Gizemli bir virüs yayılmaya başlıyor, halk alarma geçiyor ve bilim adamları cevaplar arıyor

Şimdiye kadar 20 ülkede görülen maymun çiçeği virüsü kaygı yaratırken, bilim adamları dört gözle beklenen soruları yanıtladı. Maymun çiçeği salgını pandemiye dönebilir mi? Yeni bir corona virüsü vakasıyla karşı karşıya mıyız? Ne kadar endişelenmeliyiz? En fazlaca kim risk altında?

İngiltere Sıhhat Güvenliği Ajansı NHSden uzmanlar dört gözle beklenen soruları yanıtladı.

EN SAVUNMASIZ GRUP AÇIKLANDI

NHS, genel nüfus için riskin düşük bulunduğunu söylemiş oldu sadece, İnsanlardan, vücutlarının herhangi bir yerinde lekeler, ülserler yada kabarcıklar benzer biçimde görünebilecek her türlü yeni döküntü yada lezyona karşı dikkatli olmalarını istiyoruz. uyarısında bulunmuş oldu.

Maymun çiçeği virüsünün bilhassa bağışıklık sistemi kuvvetsiz olan insanları etkilediğini vurgulayan uzmanlar, fazlaca yaşlı ve fazlaca genç kesimi de savunmasız grup olarak işaretledi.

Peki maymun çiçeği yeni corona virüsü olabilir mi? Uzmanlara gore, Covid-19a yol açan virüs benzer biçimde, maymun çiçeği de hayvanlardan insanlara sıçradı. Sadece iki virüs arasındaki tek benzerlik bu. Başlangıç ​​olarak, Covide yol açan virüs olan SARS-CoV-2 yeniydi. Asla kimse, hiçbir yerde, buna karşı evvel bağışıklığa haiz değildi. Sadece maymun çiçeği virüsü yeni değil. İlk olarak 1950lerin sonlarında Danimarkalı bilim adamları tarafınca, üstünde çalışmış oldukları maymunlarda çiçek hastalığı benzeri bir hastalık geliştiğinde tanımlandı. Sadece virüsün ismine karşın birincil taşıyıcılar maymunlar değil, fareler ve sincaplar benzer biçimde kemirgenlerin olduğu bildirildi.

VİRÜS NASIL BULAŞIR?

Maymun çiçeği virüsünün bir kemirgenin ısırması kanalıyla yada yada virüsün niçin olduğu kan, vücut sıvıları yada derisindeki kabarcıklarla temas kanalıyla insanlara bulaşabileceği aktarıldı. Birisi enfekte olduğunda, yakın fizyolojik temas kanalıyla öteki insanlara virüsü bulaştırabileceği vurgulandı. Ek olarak, virüsün tükürükte bulunması sebebiyle öksürük yada hapşırma kanalıyla yayılmış olduğu aktarıldı.

Peki maymun çiçeği virüsü cinsel yolla bulaşan bir hastalık mı? Bilim adamlarına gore, yanıt özetlemek gerekirse hayır. Virüsün bulaşması için cinsel temas birinci yol kabul edilmiyor. Mesela HIV benzer biçimde meni yada vajinal sıvılardan geçtiğine dair hemen hemen bir kanıt yok. Sadece cinsel ilişki esnasında ten tene temas, eşlerden birinde maymun çiçeği lezyonları var ise bulaşmaya niçin olabiliyor.

SEMPTOMLARI NEDİR?

Peki hastalığın semptomları nedir? Maymun çiçeği virüsü başlangıçta grip benzeri bir etkiye niçin olur. Ateş, , baş ağrısı, kas ağrısı, sırt ağrısı, şişmiş lenf düğümleri (boyun, kasık yada kolların altında bulunan bezler) ve bitkinlik en fazlaca görülen emareler içinde yer alır. Bir ila beş gün içinde, çoğu zaman ilkin yüzde, sonrasında cinsel organlar da dahil olmak suretiyle vücudun öteki bölgelerine yayılan bir döküntü ortaya çıkar.

Döküntü suçiçeğine benzer. Ufak, sıvı dolu kabarcıklara dönüşen kabarık noktalar olarak adım atar. Bu kabarcıklar, sonunda düşen kabuklara dönüşür.

NASIL TESPİT EDİLİR? İYİLEŞME SÜRECİ NASIL?

Peki maymun çiçeği virüsü iyi mi tespit edilir ve iyileşme süreci iyi mi olmalıdır?

Bir kişiye maymun çiçeği olduğundan şüpheleniliyorsa, o kişiye tıpkı Covid-19 sürecindeki benzer biçimde PCR testi yapılmalıdır.  Spesifik bir tedavi yoktur ve NHS şu anda semptomların hafifçe olması durumunda hastalara iyileşene kadar evde kalmalarını tavsiye etti.

Hastalık daha ciddiyse, hastalara antiviral ilaçlar; çiçek hastalığı için tasarlanmış Tecovirimat ve Cidofovir dahil tedavi önerilebilir.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ ÖLÜMCÜL MÜ?

Maymun çiçeğinin iki türü vardır ve dolaşımda olan Batı Afrika türü daha azca öldürücü olarak bilinir. Orta Afrika yada Kongo Havzası varyantı daha tehlikelidir.

Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, minik çocuklar, hamile bayanlar ve yaşlılar daha büyük risk altındadır.

Şiddetli maymun çiçeği zatürreye, ciddi bir akciğer rahatsızlığına ve sepsise, potansiyel olarak ölümcül bir bağışıklık sistemi reaksiyonuna, beynin şişmesine ve gözün önündeki saydam lens olan korneanın zarar görmesine bağlı olarak görme yitirilmesine yol açabilir.

ÇOCUKLAR İÇİN TEHLİKELİ Mİ? 

Peki maymun çiçeği virüsü çocuklar için tehlikeli mi?

Eldeki fazlaca sınırı olan bilgiye gore yanıt evet. Dünya Sıhhat Örgütü, ufaklıklara virüs bulaşırsa, büyük olasılıkla daha azca korunan bağışıklık sistemine zarar verebileceği için daha riskli olabileceğini söylemiş oldu. Uzmanlar, Afrikadaki maymun çiçeği vakalarının en sık çocuklarda görüldüğünü belirtirken, bilhassa bölgede evlatların kemirgenlerle oyun oynaması sonucu bu durumun yaşandığı vurgulandı.

ULAŞIM ARAÇLARI RİSKLİ Mİ?

Tayyare, otobüs, tren benzer biçimde ulaşım araçlarında maymun çiçeği virüsü kapmak mümkün mü?

Yanıt evet. Uzmanlara gore, tayyare yada otobüs benzer biçimde ulaşım araçlarında maymun çiçeği virüsü görülen bir kişinin derhal yanına oturmak yada bir metre yakının olmak, bir bireyi virüse orta derecede maruz kalma riskine sokacak senaryolar içinde yer ediniyor. Sadece uzmanlar, 1 metre sınırı haricinde doğrusu uçakta üç sıra yanda yada arkada oturan kişilerin düşük riskli bulunduğunu altını çizdi. Bu kişilere asemptomatik kaldıkları sürece herhangi bir tedbir almalarının önerilmediği de aktarıldı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir