TÜSİAD Başkanı Turan: Zaman kaybetmeden ortak adımlar atmalıyız

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan ve TÜSİAD-TİSK AB Temsilcisi ve BusinessEurope Sürekli Delegesi A. Arzu Aydın 2-3 Haziran tarihlerinde Çek Cumhuriyetinin başkenti Pragda düzenlenen Avrupa İş Dünyası Konfederasyonu BusinessEurope Başkanlar Konseyi toplantısına katıldı.

2022 yılının ikinci yarısında AB Dönem Başkanlığını üstlenecek olan Çek Cumhuriyetinin iş dünyası temsil kuruluşu Endüstri Konfederasyonu SP ev sahipliğinde meydana gelen BusinessEurope Başkanlar Konseyi kapsamında, Avrupa iş dünyasının temsilcileri Çek Cumhuriyeti Başbakanı Petr Fiala ve Endüstri ve Tecim Bakanı Jozef Síkela ile istişareler gerçekleştirmiş oldu.

Çek Cumhuriyeti AB Dönem Başkanlığı döneminde iş dünyası öncelikleri COVID-19 ve Rusyanın Ukraynaya saldırısı sonucunda oluşmakta olan yeni dünya düzeni perspektifinden ele alındı. Yeşil ve dijital dönüşüm gereksinimleri, yeni küresel ve Avrupa enerji sistemi yapılanması, tedarik zincirleri, enflasyon, enerji ve besin güvenliği mevzuları tartışıldı. ABnin ana ekonomik ortaklarıyla eşgüdüm içinde ilerlemesi ve ekonomik dirençliliğini artırırken açıklığını koruması gereği vurgulandı.

Avrupa iş dünyası AB-Türkiye Gümrük Birliğinin Avrupa Yeşil Mutabakatı ve Dijital Tek Pazar ile uyum dahil olacak şekilde güncellenmesini destekliyor.

ORHAN TURAN: ORTAK ADIMLAR ATMALIYIZ

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, BusinessEurope zirvesinde ve ikili temaslarda şu mesajları verdi:

“Avrupa ekonomilerinin yeşil ve dijital dönüşüm başarısı cenk sonrası dünya düzeninde belirleyici olacak. Avrupada insan odaklı refah düzeni ve toplumsal ilerleme için sürecin kapsayıcı bir anlayışla yönetilmesi gerekir. Avrupa düzeyinde geliştirilen politikalara iş dünyası olarak sunduğumuz katkılar günün dinamiklerinin ötesine geçmeli, gelecek odaklı olmalıdır. Büyük bir hızla ilerleyen dönüşüm gündeminde ortak potansiyelimizi vakit kaybetmeden hayata geçirecek ortak adımlar atmalıyız. Temiz enerji geçişi ve bu alanda Avrupada sınırlar arası ortaklaşa iş hızla geliştirilmelidir. AB-Türkiye içinde iklim ortaklaşa iş kapsamında sürdürülen Emisyon Ticareti Sisteminin oluşturulması dahil olmak suretiyle mühim emek harcamalar döngüsel iktisat, yeşil teknolojiler, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanlarına genişletilmelidir. Türkiye-AB entegrasyon ortaklığının öngörülü anlayışla canlandırılması tüm Avrupanın ortak dönüşüm hedeflerine ulaşmasına mühim katkı elde edecektir. Türkiye-AB Gümrük Birliğinin yeşil ve dijital dönüşüm alanları dahil olmak suretiyle güncellenmesi en etkili ilerleme zemini olacaktır.”

Yeşil ve dijital boyut dahil olmak suretiyle Gümrük Birliği modernizasyonuna ilişkin Avrupa işdünyasının destek ve çağrısı Avrupa İşdünyası Konfederasyonu BusinessEurope çatısı altında değişik tutum belgelerinde teyit edildi. BusinessEurope 1995 senesinde AB-Türkiye Gümrük Birliğinin oluşturulmasına, 1999 senesinde Türkiyenin AB Konseyi tarafınca resmen “aday ülke” olarak tanınmasına, 2004 senesinde AB üyelik müzakereleri sürecinin başlatılmasına, Türkiyede demokratik düzeltim sürecine ve Türkiyenin Transatlantik ekonomiye dahil edilmesine destek vermiştir.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.