TÜSAD: Sigarayı bırakarak günlük 74 litre suyu kurtarmak mümkün

TÜSAD, Dünya Tütünsüz Günü sebebiyle yapmış olduğu uyarıda sigaranın sağlığa olan negatif etkilerinin yanı sıra çevre ve ekolojik denge için de büyük tehdit olduğuna vurgu yapmış oldu.

“Vücudumuzu da dünyamızı da kirletmeyelim” çağrısı yaparak, dünyada ve devletimizde sigara tüketiminden kaynaklı tehditleri sıraladı. Dünyada her yıl 7 milyon insanoğlunun etken, 1 milyon insanoğlunun da eylemsiz dumana maruz kalmış olarak yaşamını kaybettiğini vurgulayan solunum derneği, en büyük sıhhat ve çevre kirleticilerinden kabul edilen sigara ile ilgili bir takım veri paylaştı. İşte o veriler;

YILLIK 21 BİN TON ATIĞIN NEDENİ SİGARA

* Devletimizde 2018 yılındaki verilere bakılırsa 118,5 milyona yakın oranda sigara tüketiliyor. Bu da günlük 57 ton, senelik ise 21 bin ton atığa niçin oluyor.

* Başka ürünler için kullanılabilecek toprak, su ve emek gücü tütün için kullanılıyor.

* Tütünün ticari ürün haline gelmesini elde eden kâğıt kutulama ürünlerinin 2,5 milyon tona yaklaşan oranda ağaç kökenli hammadde kullanımı bulunuyor. Bu da her 300 sigara için 1 ağacı feda edilmiş olduğu anlamına geliyor.

GÜNLÜK 74 LİTRE SUYU KURTARMAK MÜMKÜN

* Tütünde üretim verimliliğini çoğaltmak için kullanılan zirai kimyasallar toprak, su ve çevreyi kirletiyor.

* Her bir sigara için 3,7 litre su harcanıyor. Su kaynaklarının kısıtlı olduğu ve dünyada ciddi sayıda insanoğlunun temiz su erişiminde sorun yaşamış olduğu düşünüldüğünde bu ciddi bir sayı. Bir sigara kullanıcısı eğer sigarayı bırakırsa günlük 74 litrelik bir tutum yapabilir.

 BİR İZMARİT BİN LİTRE SUYU KİRLETEBİLİR

*  İzmarit plastik türü selüloz asetattan üretiliyor. Zor parçalanan yapıda olan filtrelerin içinde kalan nikotin ve zararı olan maddelerin karıştıkları su ve toprağı kullanan bitkilerin gelişimini yavaşlatır, balık ve su canlılarının ölümüne neden olur. Tek izmarit bin litre suyu kirletebilir, besin ve yaşam zincirleriyle yaşamımıza ve bedenimize geri dönebilir.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir