Türkiye’nin tek Ermeni köyünün muhtarı Biden’a kızdı: Bıktık artık

Vakıflı Ermenileri soykırım ifadesinden rahatsız

İzzet NAZLI/HATAY, (DHA)- TÜRKİYE

Türkiyenin tek Ermeni köyü olarak malum büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüşen Hatayın Samandağ ilçesindeki Vakıflının muhtarı Berç Kartun, ABD Başkanı Joe Bidena tepki gösterdi.

Çiftçilik yaparak geçindikleri 27 hane ve 120 sözü geçen köylerinde mutlu, rahat bir halde yaşam sürdüklerini dile getiren Vakıflı Mahallesi Muhtarı Berç Kartun, ABD Başkanı Joe Bidenın 1915 vakaları için soykırım ifadesini kullanmasından hastalık duyduklarını söylemiş oldu.

KARDEŞÇE YAŞIYORUZ 

Kartun şöyleki konuştu:

Biz burada hayatımızdan oldukca memnunuz. Köyümüzün üst tarafında, Müslüman Türkmen köyleri, aşağıda Arap Hristiyanlar, Sünni Araplar, Aleviler var. Hep birlikte burada kardeşçe yaşıyoruz.

Birbirimizin düğünlerine, bayramlarına, cenazelerimize onlar gelir, biz gideriz. Oldukça güzel, saygı içinde burada geçimimiz ve hayatımızı sürdürüyoruz.

SİYASETE AKIL ERDİREMİYORUZ 

Muhtar Berç Kartun şöyleki devam etti:

Bu siyasete artık akıl erdiremiyoruz. Bir an ilkin, tarihçilerimiz şu işe el atsınlar, bu siyasetten bizi kurtarsınlar. Ben onu temenni ediyorum, tamamımız onu bekliyoruz.

Bu söylentilerinden rahatsız oluyoruz. Bizlerden önceki dönem, bizim dönem bu söylentileri duya duya bıktı, artık sıkıldık. İstiyoruz ki bir an ilkin, bu tarihçiler el atsın ve son duruma getirsinler ve insanoğlu kardeşçe yaşasın.


HİÇBİR SORUN YAŞAMADIK 

Doğduğu günden bu yana mahallede yaşayan Panos Çaparyan (90) da öteki mahallerdeki vatandaşlarla hiçbir sorunlarının bulunmadığını, bayramlarda tüm insanlarla bir arada olduklarını belirtti. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.