Türkiye’nin Suriye operasyonu gündemde: İran’la kapalı kapılar ardında görüşmeler

Türkiyenin Suriyeye yönelik ihtimaller içinde operasyonu tartışılırken, dün Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad operasyona karşı olduklarını dile getirmiş, Türkiyenin ihtimaller içinde askeri harekâtına imkanlar dahilinde askeri cevap vermekten çekinmeyeceklerini söylemişti. ABD de daha ilkin arka arkaya yapmış olduğu açıklamalarla Türkiyeyi operasyondan vazgeçirmeye çalıştıklarını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğanın duyurduğu operasyon açıklamasının peşinden gözlerin çevrildiği bölge aktörlerinden biri de İran oldu. Tahran yönetimi, Türkiyenin operasyon planına açıkça karşı olduklarını vurgularken, ihtimaller içinde risklere karşı davranışlarında ölçülü davranacaklarını altını çizdi.

İranlılar, Halepin kuzeybatısında, Türkiyenin ihtimaller içinde operasyon bölgesine oldukça uzak olmayan iki Şii yerleşimine milis takviyesi gönderirken, Türkiye ile İran içinde dışişleri bakanlığı seviyesinde Ankarada gerçekleşmesi planlanan görüşme iptal edildi. İran basını, iptali zamanlama sorununa bağladı.

Türkiye-İran ilişkilerini yakından takip eden İranlı bir gazeteci ABD merkezli gösterim kuruluşu Al-Monitora yapmış olduğu açıklamada, Tahranın itirazlarını iletmek suretiyle Ankaraya bir askeri haber alma yetkilisi gönderdiğini söylemiş oldu. Gazetecinin adı güvenlik sebebiyle açıklanmadı.

İRAN DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

İran Dışişleri Bakanlığı da Türkiyenin ihtimaller içinde planını eleştirirken, bu operasyonun Suriyedeki gerilimi ve insani ızdırabı artıracağı uyarısında bulunmuş oldu.

Suriye’de son dönemde sırtını ABD’ye dayayan ve omurgasını terör örgütü PKK/PYD/YPG’ye dayandıran Suriye Demokratik Güçleri sözcüsü Youssef Hammoud de İranın bölgeye asker konuşlandırarak desteğini gösterdiği şeklinde siyasal olarak da direnmesini beklediğini altını çizdi. Terör örgütü, İranlı milislerin YPG’ye takviye gönderdiğini de deklare etti.

Suriye operasyonu: Şam ve Moskova güçleri asker yığmaya başladı

Öte taraftan, İran destekli Şii milislerin 30 Mayısta Grad füzelerini bölgeye yerleştirmeye çalmış olduğu iddiası tekrardan gündeme geldi. Şii milislerin bu hareketinin Rus güçleri tarafınca zorla izin verilmediği açıklanmıştı. ABD merkezli gösterim kuruluşu Al Monitora konuşan bir kaynak, Rusların İranın bu hamlesi mevzusunda terör örgütü YPGyi uyardığını doğruladı.

İRAN DAHA ÖNCE DE KARŞI ÇIKMIŞTI

İran, 2018de Türkiyenin Zeytin Dalı Harekatına karşı da benzer bir tutum izlemişti. Afrinde YPGye yardım için Şii milisleri bölgeye sevk etmek isteyen İran, Türk hava saldırısıyla durdurulmuştu.

Çeşitli kaynaklara bakılırsa, Hizbullah tarafınca eğitilen ve donatılan mahalli gruplar, Fatimiyun, Haşimiyon ve Zainabiyoun şeklinde İran destekli Şii gruplar ve Suriye hükümetinin milisleri Ulusal Müdafa Kuvvetleri, Zehra ve Nublda bulunuyor. Ve gene kaynaklara bakılırsa, bölgede bir karargahı bulunan Devrim Muhafızları tarafınca koordine ediliyorlar.

Rusyanın Türkiye ile devam eden temasları, Türk birlikleri ile İran-Suriye güçleri arasındaki çatışma riskini azaltmak için bir sigorta poliçesi olabilir, sadece Tahran, Suriyedeki üçlü Astana sürecinin garantörü olarak kenara itildiğini düşünüyor.

Üç taraf bu ay içinde 18. tur müzakereleri halletmeye hazırlanırken, sertleşen iklimin tüm süreci baltalayabileceği de internasyonal basında yazılıp çizilen iddialar içinde

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.