Türkiye’de şu an saat kaç? Saatler ileri mi alındı?

Kalıcı yaz saatine geçen Türkiye’de vatandaşların cep telefonları yada elektronik saatleri otomatikman yaz saatine geçiş yapabiliyor. Ihtimaller içinde karmaşanın önüne geçmek isteyenler “saat kaç” sorusuna cevap arıyor. Doğru saati öğrenmek için manuel saatlerinizi (kol saati, duvar saati vb.) yada Google’da “saat kaç” araması yaparak denetim edebilirsiniz.

Türkiye’de şu an saat kaç? Saatler ileri mi alındı?

Yaz saati kapsamında, birçok ülkede Cumartesi gününü Pazar gününe bağlayan gece saatler bir saat ileri alındı. Son 6 senedir durağan(durgun) saat uygulaması icra eden Türkiye’de telefonlar ve bilgisayarlar saatlerini otomatikman ileri alarak kafa karışıklığına sebep olabiliyor.

SAATLER İLERİ ALINMIYOR

Elektronik aletlerini saatlerin ileri yada geri alınması durumunda saat karmaşasını her yıl iki kez yaşıyoruz. Resmi Gazete’de piyasaya sürülen karar ile bu yıl ve her yıl ileri saat (durağan(durgun) saat) uygulaması devam edecek. Türkiye durağan(durgun) saat uygulamasına geçti ve otomatik saate ayarlı elektronik aletler saatleri ileri aldı.

SAAT KAÇ?

Türkiye’de saatler geri alınmadı. Doğru saati öğrenmek için manuel saatlerinizi (kol saati, duvar saati vb.) denetim edebilirsiniz ya da Google’da “saat kaç” araması yapabilirsiniz.

GMT şu demek oluyor ki Greenwich Mean Time, başlangıç meridyeni olarak Londra’nın cenup doğusundaki Greenwich banliyösünden alır. UTC ise eş güdümlü evrensel vakit olarak tanımlanır ve atomik olarak hesaplanır ve güneş zamanına bakılırsa hesaplanan GMT’den daha hassastır. Sadece GT ile arasındaki fark oldukça küçüktür ve günlük kullanımı etkilemez.

YAZ SAATİ GEÇİŞİNDE TEKNOLOJİK ALETLERE DİKKAT

Bazı teknolojik aletlerin saat uygulamasında otomatik ayarlama yapması sebebiyle bu aşamada dikkatli olunması gerekiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.