Türkiye SÖZCÜ’den öğrendi ama devlet suspus!

Hizbullah terör örgütünün askeri kanadında yüzlerce katliam işleyen hükümlü tetikçilerin 31 Mart 2019 mahalli seçimleri öncesinde özgür kalmasını Türkiye SÖZCÜ’nün haberleriyle öğrendi. Mevzuyu meclis gündemine taşıyan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan tahliyelerle ilgili gerek CİMER, gereke Hakkaniyet Bakanlığı’na yapmış olduğu başvurulara cevap alamadı.

Türkiye SÖZCÜ’den öğrendi ama devlet suspus!

Hizbullah’ın katliam hükümlüsü tetikçilerinin toplu tahliyelerine kamuoyunda tepkiler dinmezken, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan hukuka aykırı halde gerçekleşen tahliyeleri meclis gündemine taşıdı. Milletvekili Bakan, “Tahliye edilen Hizbullahçılar nerede? Yargılamalar ne oldu” diye sordu.

Tahliyelerle ilgili izahat icra eden Murat Bakan, şunları söylemiş oldu:

– Bellek tazelemek ve uyarmak gerek. Anayasa Mahkemesi 2018’de ‘heyette askeri hakim bulunması tekrardan yargılama nedenidir’ kararını verdi ve mahkemeler ağır kabahat hükümlüsü Hizbullahçılar için ‘tahliye’ kararları vermeye başladı.

O şekilde ki Hizbullah dosyasını uzun süre kati karara bağlamayan Yargıtay 9. Ceza Dairesi bu tercihiyle, ‘uzun tutukluluk’ düzenlemesinin yürürlüğe girmesiyle, Hizbullahçıların bilhassa yargı giymiş üst düzey yöneticilerinin özgür kalmasına sebep olmuştu. Gelinen noktada cezaevlerinde hükümlü Hizbullahçı kalmadı. Şimdi ise tahliye sırasının, hükümlü olan tetikçi Hizbullahçılara geldiği görülüyor.

BU CESUR TAVRI ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL

Hizbullah tahliyelerini devrin Hakkaniyet Bakanı Abdülhamit Gül’e sorduklarını, sadece tahliyelere ilişkin cevap vermek yerine mevzuatı yazıp tüm yetki ve sorumluluğun yargı merciine ilişkin bulunduğunu ifade ettiğini belirten Murat Bakan şunları söylemiş oldu:

– Yüzlerce insanı vahşice katleden Hizbullah ile ilgili aldıkları bu tasarrufu da, bu ‘yürekli’ tavrı da idrak etmek mümkün değil. Tüm bu sorular ve cevapları kamuoyunu ilgilendiriyor.

Abdülhamit Gül’e sorular sorduk: ‘Katliam, işkence, teşkilat yöneticiliği benzer biçimde suçlardan mahkûm edilen sadece tahliye edilen Hizbullah hükümlülerinin sayısı kaçtır? Anayasa Mahkemesi’nin kararının arkasından askeri hakimin bulunmuş olduğu mahkemelerde yargılanmış değişik örgütlerin mensupları olan kaç hükümlü tekrardan yargılanma başvurusunda bulunmuştur? Hizbullah hükümlüleri haricinde aynı gerekçeyle tahliye edilen değişik örgütlere mensup hükümlü olmuş mudur? Olduysa sayısı kaçtır?

– Sorularımıza cevap gelmediği benzer biçimde, CİMER başvurumuza da data edinme hakkı kanununun ‘Kurum içi düzenlemeler’ başlıklı 25’inci maddesi gerekçe gösterilerek yanıt verilmemiştir. Doğrusu ya katliam, işkence, teşkilat yöneticiliği benzer biçimde suçlardan mahkum edilen Hizbullahçıların kaçının özgür bırakıldığı ve akıbeti kamuoyunu ilgilendirmiyormuş? Ya da bu Hizbullahçıların özgür bırakılması ‘kurum içi düzenleme’ yurt içindeler mi yoksa yurtdışına çıktılar mı? Tekrardan yargılamalar sonuçlandı mı?

– Bu soruların yanıtını istiyoruz. Hizbullah hükümlüleri haricinde aynı gerekçeyle tahliye edilen değişik örgütlere mensup hükümlülerin olup olmadığı soruları da cevaplanmak zorunda. Zira toplumun belleğine korkulu cinayetlerle kazınmış bu terör örgütüyle ilgili her detay, tüm bu sorular ve cevapları kamuoyunu ilgilendiriyor.

Polis katili iki Hizbullah tetikçisi serbest İlginizi Çekebilir Polis katili iki Hizbullah tetikçisi özgür 91 kişiyi infaz etmekten mahkum olan 19 tetikçi daha serbest kalmış İlginizi Çekebilir 91 kişiyi infaz etmekten mahkum olan 19 tetikçi daha özgür kalmış 91 cinayet, 66 yaralama! O da serbest bırakılmış... İlginizi Çekebilir 91 katliam, 66 yaralama! O da özgür bırakılmış… 'Batman Kasabı' da serbest bırakılmış... İlginizi Çekebilir ‘Batman Kasabı’ da özgür bırakılmış…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir