Türkiye, Rusya’ya yaptırım uygulayacak mı? Dışişleri’nden açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bir tv programında yapmış olduğu açıklamalarda, Rusyanın Ukraynaya saldırması tüm dünyayı şoke ettiğini belirten Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı:

* Şimal, cenup, doğu, batıdan Kieve kadar saldırısı oldu. Mühim şehirlerde çatışma ve saldırılar devam ediyor. Doğuda şehirler kuşatılmış durumda. Çatışma hali halen devam ediyor. Doğal bu cenk başladıktan sonrasında biz savaşın tamamen durdurulması, ateşkesin tesis edilmesi mevzusunda oldukca çaba sarf ettik.

* Harp durdurulmayacaksa minimum 24 saatlik insani ateşkes mevzusunda çaba sarf ettik, halen çaba sarf ediyoruz. İki ülke nezdinde, internasyonal cemiyet nezdinde girişimlerimiz oldu. BM ve AGİT Genel Sekreteri ile. Çağrılar oldu. Hemen sonra Fransa devreye girdi.

TÜRKİYE İLKESEL TUTUM SERGİLİYOR

Türkiye’nin taraf tutmak zorunda olmadığını belirten Çavuşoğlu, “Türkiye ilkesel tutum sergiliyor. Görüş ayrılıklarına karşın her iki ülkeyle işbirliğini geliştiren ülkeyiz. Harp olduğu süre taraf tutmak zorunda değiliz; tam tersi savaşın sona erdirilmesinde her iki tarafta eşit bir halde diyalog kurabilen ülkeyiz. Taraf tutma lüksümüz yok. Bir şey yanlışsa onu söylemek durumundayız. Rusyanın saldırısı internasyonal hukukun ihlalidir. Şu anda insani dramlar var. Bu yanlışları kim yaparsa yapsın biz bunu açıkça söyleriz” ifadelerini kullandı.

RUSYANIN TEMSİL HAKKI SON ERECEĞİ İÇİN ÇEKİMSER OY KULLANDIK

Bakan Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı:

* NATOda tavrımız açık ve net. Aynı şeyi Avrupa Konseyi’nde yaptık. 23 Şubatta tepkimizi gösteren Ukraynayı destekleyen karara ikimiz de destek verdik. İlkesel tutumumuzun sebebini anlatıyorum. 24 Şubatta gene saldırıdan sonrasında Rusyaya yönelik kınama, ağır ifadeler içeren, yaptırım olabileceği ifade eden tasarıya evet dedik. 25 Şubattaki karara niçin çekimser oy kullandık? O kararda Rusyanın temsil hakkı sona erdiriliyor.

* Rusyanın o örgütteki temsil hakkını askıya alan ya da tamamen kaldıran bir girişim var mı? Bu kadar diyalogdan, müzakereden bahsettik. Sonuçta Rusyanın buradan atılması demek Rus vatandaşların AİHMe gidememesi anlamına gelir. Buradan bağları kopardığınız süre bunun faydası ne olacak? İkinci seçenek ortak tamamlayıcı sürecin başlatılması.

* Yoğun ve etkin diyaloğun başlatılması. Bu seçenek maalesef tercih edilmedi. Bundan da netice alınamazsa ondan sonrasında bir ihtimal askıya alınması. Sonuçta diyaloğun kopmaması için, İnsan Hakları Konseyinde oturum olacak. Orada da karar tasarısının içindeyiz. Sonuçta tüm platformda ilkeli şekilde tutum sergilerken diyaloğun kopmasını istemediğimiz için ilkeli şekilde çekimser oy kullandık.

BİZ YAPTIRIMLARA İLKESEL OLARAK KATILMADIK

Rusya’ya karşı yaptırımlar mevzusuna da değinen Çavuşoğlu, “Kabine toplantımızda mevzu gündeme geldi. Elbet yaptırımlar Rus ekonomisini de etkisinde bırakır. Bu yaptırım kararını alan AByi ve öteki ülkeleri etkisinde bırakır. Biz tek tek yaptırım kararlarını inceliyoruz. Ekonomimize, enerji arz güvenliğine tesiri ne olacaktır, hava sahasına dahil. Biz yaptırımlara ilkesel olarak katılmadık, katılma eğilimimiz yok. Telefonda görüştüğümüz muhataplarımız da Bu yaptırımlara katılacak mısınız diye soruyorlar. Ikimiz de kendilerine mevcut yaptırımların ekonomimizi iyi mi etkileyeceğini sektörlerimizi iyi mi etkileyebileceğini söyledik. Herhangi bir talep ve baskı gelmedi bu mevzuda Türkiyeye, bir tek soruydu” ifadelerini kullandı.

RUSYAYA GEMİLERİ GÖNDERMEYİN DEDİK

Bakan Çavuşoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü:

* Bir cenk olduğuna bakılırsa bu sebep savaşın tarafı olan ülkelerle ilgili Montrönün 19. maddesini uygulamak durumundayız. Genel hükme kural dışı getiren paragraf da var, ona da uymak durumundayız. Bunu Ruslara da söyledik, öteki ülkelere de söyledik. 19. madde nedir? Şu anda cenk var, iki tarafı var. Rusyanın cenk gemisinin fazla olması var. 19. madde savaşın tarafı olan ülkelerin gemilerinin cenk gemilerinin boğazdan geçişinin engellenmesi.

* Şöyleki bir kural dışı var. Eğer o cenk gemisi Karadenizde kendi üssüne, cenk öncesinde kayıtlı olan üssüne ya da bağlama limanına, daha oldukca sivil gemiler için kullanılıyor, döneceğini söylerse o süre o cenk geminin geçişini engelleyemiyoruz. Şundan dolayı üssüne dönecek. Son olarak Rusların 27-28 Şubatta 4 gemisinin geleceğini söylemişti. Bunlardan 3 tanesi Karadenizde üslere kayıtlı değildir. Biz Bu gemileri göndermeyin dedik. Montröye taraf olan ülkelere bildirdik. Dostane bir halde Rusyaya bu gemileri göndermeyin dedik.

* O süre cenk olup olmama sonucu yoktu. Burada Rusya yada ötekiler alınganlık göstermesin. Bu dört gemiden üç tanesinin cenk durumunda geçiş hakkı yoktu. Bizdeki bilgiye bakılırsa Karadenizdeki üslere kayıtlı gemiler değildi. Bu şekilde bir durumda gelseydi 1 tanesi geçebilirdi, 3 tanesi geçemezdi.

TOPLAMDA 5 BİN 850 VATANDAŞI TAHLİYE ETTİK

Çavuşoğlu, “12 Şubatta biz 16 bin kişiye telefon ve SMS ile ulaşmışız. Daha tanıma kararından 10 gün ilkin. Birçok talebe kardeşimiz, vatandaşımız katılmış olduğu programlarda bunu söylemiş oldu. Bilhassa doğu bölgelerinden ayrılmasını istedik yurttaşlarımızdan. Telefonla tek tek izah ettim. Savaşın başlamasına kadar uyarılarımızla 5 bin kadar vatandaşımız Ukraynayı terk etti. Hava savası kapanmış oldu, karadan tahliyeleri başlatalım dedik. İlk gün ciddi kaos vardı, otobüslerle 25 Şubatta tahliyeleri başlattık. Bugün 3 noktadan kalkan trenlerimizle beraber güzergah üstünde değişik şehirlerde durarak vatandaşlarımızı aldılar. Yola çıktı şimdi trenlerimiz. Toplamda bugün itibariyle yola çıkan vatandaşlarımızla 5 bin 850 vatandaşımızı tahliye ettik ve ediyoruz” ifadelerini kullandı.

TAHMİNLERİMİZE GÖRE 7 BİN VATANDAŞIMIZ UKRAYNADA

Çavuşoğlu, “Bugün 8 bin 50 vatandaşımızı tahliye ettik. Ortalama 20 bin vatandaşımız vardı. Her gün tahliye ilgili rakamlar değişiyor. Bizim tahminimizce 7 bin vatandaşımız halen orada. Yarından itibaren aynı gayretleri göstereceğiz. Ukraynadaki yurttaşlarımızdan rica ediyoruz, duyurularımızı, misyonlarımızın duyuranlarını takip edin” dedi.

2604 KARDEŞİMİZ DAHA YOLA ÇIKTI

Bakan Çavuşoğlu, toplumsal paylaşım sitesi Twitter hesabından yapmış olduğu paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

* Bugün Kiev, Harkiv, Odesa, Zaporijya ve Lviv’den Can Azerbaycan vatandaşlarının da dahil olduğu 2604 kardeşimiz daha yola çıktı. Böylece tahliye ettiğimiz yurttaşlarımızın sayısı 8050 oldu. Yurttaşlarımızın güvenli tahliyesi için planlamalarımız devam ediyor.


aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir