‘Türkiye mültecilerin cazibe merkezi’ diyen AKP’li vekil: Bunları yabancı kabul edemeyiz, din kardeşlerimiz

AKP Kayseri Milletvekili Hülya Nergis, katılmış olduğu bir tv programında Türkiye’nin sığınmacı sorununa ilişkin konuştu. Türkiye’nin mültecilerin çekicilik merkezi bulunduğunu söyleyen Nergis, “Demografik yapıları bizimle aynı. Bugün bu tarz şeyleri oldukça yabancıymış şeklinde de kabul edemeyiz, bizim din kardeşimiz” dedi.

‘Türkiye mültecilerin cazibe merkezi’ diyen AKP’li vekil: Bunları yabancı kabul edemeyiz, din kardeşlerimiz

AKP Kayseri Milletvekili Hülya Nergis’in mültecilerle ilgili sözleri dikkat çekti. Konya’nın mahalli tv kanalı Kontv’de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Nergis, mültecilerle ilgili, “Türkiye büyük bir ülke ve coğrafyası bakımından da bir geçiş bölgesi. Türkiye doğal ki bu mültecilerin hem bizzat çekicilik merkezi hem de bir uğrak yeri. Doğrusu buradan geçenler var, buraya gelmek isteyenler var” dedi.

“BİZİMLE AYNILAR, ÇOK YABANCIYMIŞ GİBİ DE KABUL EDEMEYİZ”

“Tüm dünyanın çeşitli bölgelerinde kan, açlık ve çeşitli sıkıntılar var” diyen Nergis, açıklamalarını söyle sürdürdü:

*Bir göç hareketi var. Bu hareket dolayısıyla Türkiye’yi de etkiliyor ve ilgilendiriyor. Suriye’de iç savaştan kaynaklı Esad’ın zulmünden kaçanların bir kısmını kendimiz ülke olarak kabul ettik. Nitekim bir milyona yakını geri döndü, bir kısmı Avrupa’ya geçti. Bir kısmı Türkiye’de halen ikamet ediyor.

*Tarihe gittiğimizde Suriye ve Irak Osmanlı toprağıydı. Orda yaşayanların demografik yapısı bizimle aynılar. Orda da Türkler, Kürtler, Araplar yaşıyor. Bizim cenup bölgemizde de Türkler, Kürtler, Araplar, beraber yaşıyor, akrabalık bağları var.

*İnsani anlamda düşündüğümüzde bunlarla tarihsel akrabalığımız var. Halep’ten, İdlib’ten, Şam’dan gelip Çanakkale de savaşanlar var. Bu tarz şeyleri da görmezden gelemeyiz. Bugün bunlar oldukça yabancıymış şeklinde de kabul edemeyiz, bizim din kardeşimiz.

“GÜNEY İLLERİMİZDE KAOS DOĞMADI”

Türkiye’ye gelen mültecilerin geri gönderilmesi için ciddi emek harcamalar yapıldığını söyleyen ifade eden AKP’li Nergis, sözlerini şöyleki sürdürdü;

*Doğal olarak uzun solukta bunların dönmesi üstüne program yapılarak, bunlar kabul edildi. Oraya 2 sınır dışı hareket gerçekleştirildi ve bir güvenlik koridoru oluşturuldu. Orda güvenli bir alan oluşturulup, gelen mültecilerin yeniden gönderilebilmesi için ciddi bir emek harcama var.

*Briket evlerden meydana getirilen yerleşim bölgeleri var ve hala devam ediyor. Hükümet oldukça yönlü çalışıyor ve insani olanı yapıyor. Türkiye, Suriye’den gelen mültecilerle ilgili insani anlamda oldukça ciddi bir fedakârlık yaptık, halkımızda ciddi bir fedakârlık yapmış oldu.

*Güneydeki illerimizde de Gaziantep, Hatay, Kilis Kahramanmaraş’a baktığımız vakit ciddi anlamda Suriyeli sığınmacı barındırıyor. Orda ciddi bir sorun, kaos ortamı doğmadı.

 “SURİYELİLER OLMASAYDI İŞİMİZ ÇOK ZORDU”

Türkiye’ye  gelen mültecilerin bazılarının getirmiş olduğu sermayeyle istihdam yarattığını bazılarının ise minik ölçekli işletmelerde çalıştığını kaydeden Nergis, “Gelip istihdam yaratanlar var, gelip Türkiye’de çalışanlar var. Orta ölçekli, minik ölçekli işletmelerde, ciddi anlamda Suriyeli iş bulabiliyor, çalışabiliyor. Nitekim işverenlerden duyuyoruz; ‘eğer Suriyeliler olmasaydı işimiz oldukça zordu, biz çalıştıracak eleman bulamazdık diyorlar’ Bunu geniş kapsamlı, oldukça yönlü düşünmek lazım” diye konuştu.

Ümit Özdağ'dan randevu vermeyen kaymakama tepki: Bu kadar Süleyman'dan korkma İlginizi Çekebilir Umut Özdağ’dan buluşma vermeyen kaymakama tepki: Bu kadar Süleyman’dan korkma

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.