Türkiye ile ABD arasında ‘Suriye’ye operasyon’ görüşmesi

Görüşmeye ilişkin Dışişleri Bakanlığından meydana getirilen açıklamada, Hatayı ziyaret eden Sürekli Temsilci Greenfield, Türkiyenin Suriyedeki ihtilafa 2254 sayılı BMGK sonucu temelinde, BM himayesinde ve Suriyelilerin sahipliğinde ilerletilecek siyasal süreç neticesinde kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması yönündeki çabalarına teşekkür etmiş olduğu açıklandı.

Sürekli Temsilci Thomas-Greenfieldin, Türkiyenin Suriyenin kuzeyinde bir askeri operasyon gerçekleştirmesinden kaygı duyduklarını belirtti. Bunun üstüne Bakan Yardımcısı Önal, PKK/YPG/PYD terör örgütünün bir tek Suriyenin toprak bütünlüğüne değil, Türkiyenin ulusal güvenliğine yönelik varoluşsal bir tehdit teşkil ettiğini söylemiş oldu.

Ekim 2019da ABD ve Rusya Federasyonu ile varılan mutabakatlardaki hükümlerin bugüne dek yerine getirilmediğini belirten Önal, son dönemde bu bölgeden Türkiyeye yönelik terörist tehdidin daha da arttığını belirtti.

Önal, güvenlik güçlerinin, sivilleri ve Türkiye sınırlarının içini de hedef alan bu saldırılara ve bölücü gündemin ilerletilmesine Türkiyenin kayıtsız kalmasının beklenemeyeceğini, Türkiyenin dirimsel ulusal güvenlik çıkarlarını tehdit eden terör örgütlerine karşı ihtiyaç duyulan tedbirleri almayı sürdüreceklerini altını çizdi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.