Türkiye büyüme modelini tartışmaya açmalı

Küresel iktisat ve tedarik zincirinde Rusya-Ukrayna savaşı ile ortaya çıkan risklerin Türkiye açısından hem risk hem de fırsat yarattığına dikkat çekilirken, uzun süredir münakaşa mevzusu olan ve Çin örneği ile süregelen gelişme modeli de tekrardan masada. Chicago Üniversitesi Iktisat Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ufuk Akçiğit, 2000 yılından bu yana dünyanın ciddi bir değişimde bulunduğunu ve gelişmiş ülkelerde değişen rekabet ortamının gelişmekte olan ekonomilere de yayıldığını dile getirerek, “Türkiye için aslına bakarsak iyi bir fırsat var. Tam gelişme modelimizi de sorguladığımız bir dönem. Geniş kapsamlı bir münakaşa ortamı yaratarak Türkiye’nin gelişme modeli ne olmalı sorusunu sorup araştırmamız gerekiyor. Biz Türkiye’de Alman modeli ile büyük firmalar ile mi büyümek istiyoruz start-uplar üstünden mi büyümek istiyoruz” değerlendirmesini yapmış oldu.

FİNANSMAN SORUN

Internasyonal Yatırımcılar Derneği (YASED) 41’inci Olağan Genel Kurulu’nda düzenlenen panelde konuşan Akçiğit, Türk şirketlerinin global firmalara bakılırsa oldukça oldukça mikro kaldığını ve Türkiye’deki firmaların yukarı sıçramasındaki en büyük probleminin ufak orta ölçekli firmaların finansmanda yaşamış olduğu problem bulunduğunu aktardı.

Enflasyonist şoklar yaşanabilir

İstanbul Iktisat Danışmanlık Yönetici Ortağı Sinan Ülgen, Rusya-Ukrayna savaşı ile Türkiye’nin hem avantaj hem de dezavantajlara haiz bulunduğunu, sadece besin ve enerjideki gelişmeler sebebi ile enflasyonist şokların yaşanabileceğini söylemiş oldu.

Jeopolitik, belirsizliği büyüttü

Yatırımların pandeminin etkisinden sıyrılmaya başladığına işaret eden YASED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cengiz Eroldu, “2019 yılından bu yana, iş dünyamız hayal bile edemediği gelişmelere uyum sağlamak durumunda kaldı. Bugüne geldiğimizde, jeopolitik gelişmelerin ekonomiye, küresel yatırım ve tecim ortamına pek oldukça belirsizlik eklediği yeni bir döneme daha girdiğimizi görüyoruz” diye konuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir