Türk Lirası’ndaki kayıp bütçeyi ‘garanti’ zorlar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan önceki akşam yapmış olduğu açıklamada “2024 senesinde Kamu Hususi İşbirliği (KÖİ) projelerinin Gömü’ye olan yükünün neredeyse sıfırlanacağını” söylemiş oldu sadece Dünya Bankası’nın son raporu uyarılarla dolu. Dünya Bankası Türkiye ile ilgili son raporunda liranın kıymet kaybetmesinin Kamu Hususi İşbirliği    projeleri ile ilgili yükümlülükleri artıracağını altını çizdi.

ÖNGÖRÜLERİ AŞACAK

“KÖİ projelerinin garantileri dolar üstünden, oysa bu projelerin kullanım ücretleri lira bazında yükseliyor. Yükümlülüklerin hayata geçmesi ile bu projeler Türkiye’nin mali dengeleri üstünde baskı oluşturuyor” denilen raporda, Türkiye’nin kamu {özel sektör} ortaklık projelerinde yatırım portföyünün 77.9 milyar dolara ulaşmış olduğu, bunun gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 10.3’ü’ne karşılık geldiği açıklandı. Raporda projelerin liranın kıymet kaybı ile bütçe üstündeki yükünün oldukca daha artacağı şu verilerle ortaya kondu: “ KÖİ sözleşmelerinde devletin kontratla sabitlenmiş kullanıcı sayısı garantileri ve döviz kuru kaybından meydana gelen fark ödemeleri ile leasing ödemelerinin kamu maliyesi üstünde oluşturduğu baskı giderek artıyor. 2019’de KÖİ ödemelerinin merkezi bütçe içindeki oranı yüzde 1.2 iken, bu  oran 2022’de yüzde 2.4’e çıktı. Lira’da yaşanmış olan keskin kıymet kaybının bütçe üstündeki KÖİ yükünün resmi projeksiyonların oldukça üstünde olacağı görülüyor.“

Yükümlülükler artıyor

Raporda artan yükün kamu bankaları ve kamu kurumlarına ana para desteği verilmesi ihtiyacını da ortaya çıkardığı açıklandı. Parasal gevşeme risklerinin kısa vadede mali hareket imkânını daralttığı belirtilen raporda TL’deki kıymet kaybının döviz eşeysel borç stokunu artırdığına, borçlanma maliyetlerini yükselttiğine ve KÖİ projelerinin garantilerinin getirmiş olduğu yükümlülükleri artırdığına vurgu yapılmış oldu.

Yapılandırılan kredilerle riskler büyüyor

Raporda, kamu {özel sektör} projelerinin bankaların üstündeki riski de artırdığına vurgu yapılmış oldu. Makro finansal gelişmeler sebebiyle kredi yapılandırmalarının arttığı belirtilen raporda TL’deki kıymet kaybının belirli sektörlerde bilançolar üstünde yük oluşturduğu ifade edildi. Bu sektörler enerji, inşaat ve gezim olarak sıralandı. Raporda, 2021’in üçüncü çeyreğinde bazı KÖİ projelerinin ve büyük şirketlerin kredi yapılandırmalarının bankaların varlık kalitesine dair riskleri artırdığı ifade edildi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.