Türk çiftçisinin hali İngiliz basınının gündeminde: Geçen yıl 3 bin liraydı, şimdi 13 bin

Türkiye’de tarımın ve çiftçilerin hali, İngiliz Financial Times (FT) gazetesinin de yer buldu.

“Türkiye’de çiftçiler artan maliyetler ve borçlarla savaşım ediyor” başlıklı haberde, TL’nin çöküşün ve hızla artan küresel fiyatların tarımsal düzeltim ihtiyacını gösterdiği açıklandı.

BU KADAR ZOR DÖNEM GÖRMEDİM

Türkiye’nin cenup ili Hatay’da Antakya çevresinin binlerce yıl büyük medeniyetlere ev sahipliği yaptığını, bölgenin verimli topraklarında yetişen zeytin ve üzümlerin kentin müzelerindeki Roma mozaiklerinde tasvir edildiğini aktaran FT, bu bölgede ve Türkiye’nin genelindeki 500 bin çiftçinin çoğunun bugün güçlük içinde bulunduğunu altını çizdi.

Gazetenin Türkiye muhabiri Laura Pitel imzalı analizde görüşlerine yer verilen Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer Okay, “Bu kadar zor bir dönem görmedim” ifadelerini kullandı. Haberde, buğday, biber ve zeytin üreticisi olan Okay’ın ortalama 30 senedir ziraat odasında yer almış olduğu aktarıldı.

Okay, odaya kayıtlı ortalama 25 bin çiftçinin artan maliyetler ve borçlar karşısında dirençlerinin zayıfladığına dikkat çekti.

ENFLASYONU ARTIRIYOR

Haberde ek olarak, Türkiye’nin gayrisafi yurt içi hasılası içinde yüzde 7’lik paya haiz olan tarımın, ülke ekonomisinin dayanak noktalarından biri olmaya devam etmiş olduğu, Hatay’ın pazı, maydanoz ve portakal benzer biçimde ürünlerin üretiminde öne çıkmış olduğu aktarıldı.

Tarımda hızla artan üretim maliyetlerinin Türkiye’nin hızla artarak martta yüzde 70’e yükselen besin enflasyonunda da belirleyici bulunduğunu, nisanda tüketici enflasyonunun yüzde 68’e yükselmesinin beklendiğini aktaran FT, Suriye sınırında soğan üretimi meydana getiren Mahmut Çam adlı çiftçinin, döviz kurlarındaki artışın etkilerine dair açıklamalarına da yer verdi.

MAZOT, GÜBRE VE İLAÇ FİYATLARI KATLANDI

Çam, beş traktörünün depolarını doldurmak için geçen yıl mazota 3 bin TL verdiğini sadece şu an bu rakamın 13 bin TL’ye yaklaştığını, gübre ve ilaçlarda da yüzde 400’e varan artışlar bulunduğunu söylemiş oldu.

Çam, “Mazot, gübre ve ilaç tutarları ucuz olursa ikimiz de ürünlerimizi ucuza satarız ve aksi olursa de ürünler de pahalı olur ve üretim azalır” dedi.

FT ek olarak, besin tutarları keskin bir halde yükselirken çiftçilerin çoğu zaman kendilerini tutarları düşürmeleri için hükümetin baskısı altındaki süpermarketler ve kimi zaman onları sömüren aracılar tarafınca sıkıştırılmış halde bulduklarına işaret etti.

HÜKÜMETİN DESTEĞİ SADECE BİRKAÇ GÜN YETİYOR

Türkiye’nin tarımsal destek ödemelerinin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) benzer biçimde kurumlar tarafınca uzun süredir eleştirildiğini sadece çiftçilerin artan girdi maliyetlerini karşılamak için hükümetten daha çok destek talep ettiğini aktaran FT, Nesim Koç adlı mısır ve pamuk üreticisi bir çiftçinin “Hükümetin mazot desteği, traktörlerin yalnız birkaç günlük yakıt harcamasını karşılıyor” sözüne yer verdi.

Dünya Bankası’nda tarımsal tecim uzmanı Luz Berania Díaz Ríos, son 15 yılda Türk tarımında üretkenlikte kısıtlı artış yaşandığına, 2007-2016 içinde tarımda yüzde 3’lük averaj gelişme kaydedilirken bunun üretkenlik artışından oldukça daha çok gübre ve ilaç benzer biçimde girdileri daha çok kullanarak elde edildiğine işaret ederken, FT, artan maliyetlerin Türk ziraat sektöründeki daha derin, yapısal sorunlara ışık tuttuğunu altını çizdi.

Díaz Ríos ek olarak, Türkiye’de verimli havalandırma ve sulama sistemlerine haiz daha çağıl seralar benzer biçimde teknolojik gelişmelere ve iklim değişikliğine karşı önlemlere gerekseme duyulduğunu söylemiş oldu.

POTANSİYEL BÜYÜK, REFORM LAZIM

Sorunlara karşın Türkiye’nin tarımda devasa bir potansiyele haiz olduğuna işaret eden Boğaziçi Üniversitesi Iktisat Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Özertan, incir, kiraz, mercimek, fasulye ve fındık dahil 50 tarımsal üründe Türkiye’nin hâlâ en büyük 10 üretici ülke içinde yer aldığını hatırlattı.

On yıllara dayanan sorunların çözümü için tarımda kapsamlı reformlara gerekseme bulunduğunu vurgulayan Özertan, eğitim kanalıyla Türk çiftçilerinin teknik bilgilerini geliştirmenin ve çiftçilere finanstan pazarlamaya kadar birçok alanda destek olabilecek kooperatifleri elden geçirmenin iyi bir başlangıç noktası olacağını, daha iyi veri toplanasına da gerekseme bulunduğunu dile getirdi.

Özertan, “Sonuçta ziraatçi mutlu değil, tüketici mutlu değil. Kimse mutlu değil” dedi.

YAŞ ORTALAMASI ARTIYOR, ÇOCUKLAR İSTEMİYOR

Türkiye’de çiftçilerin yaş averajının giderek arttığını, ailelerin çocuklarını tarıma devam etmeleri mevzusunda ikna etmekte zorlandığını aktaran FT, 52 yaşındaki ziraatçi Nesim Koç’un “Ben ziraatçi olarak doğdum. 10 yaşımdan beri traktör kullanıyorum fakat dört kızımın toprağa ilgisi yok, kendim daha ne kadar devam ederim, bilmiyorum” sözünü aktardı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.