TÜRGEV ve Ensar Vakfı’ndan Kılıçdaroğlu’na cevap geldi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlunun iddiaları üstüne TÜRGEV ve Ensar Vakfı, beraber ABDde TÜRKEN Vakfını kurduklarını ifade ederek şu açıklamayı yapmış oldu:

* Devletimizin yurt içinde ve yurt haricinde çeşitli projelerle ve burslarla desteklediği gençler, kendi alanlarında en yetkin üniversitelerde, kurumlarda ve enstitülerde eğitim görmekte, bu çerçevede ABD Birleşik Devletlerine de her yıl oldukça sayıda gencimiz gitmektedir.

* Devletimizin yurt içinde ve yurt haricinde çeşitli projelerle ve burslarla desteklediği gençler, kendi alanlarında en yetkin üniversitelerde, kurumlarda ve enstitülerde eğitim görmekte, bu çerçevede ABD Birleşik Devletlerine de her yıl oldukça sayıda gencimiz gitmektedir.

* Bugünün şartlarında, kendisini bölgesel ve küresel bir güç olarak tanımlama iddiasındaki ülkesine, iddia sahibi olduğu her alanda katkı vermek isteyen ve bu yüzden yurt içinde ve yurt haricinde eğitim olanaklarının ardına düşmüş olan dinamik genç nüfusumuzun başta ABD olmak suretiyle birçok ülkede güvenli ve sıhhatli barınma ve burs imkanlarına kavuşturulması TÜRGEV ve ENSAR Vakıflarının, durmaksızın güncellenen toplumsal yarar yaklaşımları içinde de yerini almıştır.

İKİ VAKIF GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRMİŞ TÜRKEN VAKFININ KURULUŞUNA ÖNDERLİK ETMİŞTİR

* Bu çerçevede bu iki vakıf güçlerini birleştirmiş ve ABDde yerleşik Türk toplumunun da taleplerini ve desteğini arkasına alarak TÜRKEN Vakfının kuruluşuna önderlik etmiştir. Amerikan makamları geçtiğimiz yıl, ABDde mukim Türk vatandaşları tarafınca yönetilen TÜRKEN Vakfını FARA olarak malum yasal çerçeve içine almak istemişler, bu çerçevede lüzumlu yasal prosedürlerin tamamlanmasının peşinden geçtiğimiz günlerde kayıt işlemini tamamlamışlardır.

* Bu kayıt işlemi ABD yasalarına bağlı çalışan vakfın, denetime açık ve saydam yapısının naturel bir sonucudur ve dileyen her insanın ulaşabileceği dokümanlar Amerikan Hakkaniyet Bakanlığının sitesine yüklenmiştir.

BİLGİLER AMERİKAN MAKAMLARI İLE PAYLAŞILDI

* Gelecek yıl açılması planlanan ve son aşama etkin bir bütçe kullanımı ile hayata geçirilen yurt binası bir tek orada konaklayacak olan Türk öğrencilerin değil, yurt dışındaki Türk toplumunun ve ülkemizin gururu olmaya adaydır.

* Böylesine büyük ve kıymetli bir vizyonun eseri olan çalışmaların ve Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm vatandaşlarını gururlandırması ihtiyaç duyulan bir projenin, yalanlara ve kara çalma kampanyalarına araç-gereç yapılarak lekelenmeye çalışılmasının arkasındaki motivasyonu anlamakta güçlük çekiyoruz.

* Amerikan makamları ile paylaşılmış ve açık kaynaklardan dileyen her vatandaşın ulaşabileceği bilgilerin, gizemli bir hava ile adeta servis edilmesini ve ülkemize dönük bir lekeleme kampanyasının piyonu olunmasını esefle kınıyoruz.

* Hiçbir yasal ve etik dayanağı olmayan, baştan sona bir FETÖ kumpası görüntüsünü çağrıştıran bu akıl ve izan dışı iddiaları cevaplamaya tenezzül etmemiz, iddia sahiplerine biçtiğimiz değerden değil kamuoyuna duyduğumuz saygıdandır. Takdir yüce milletimizindir.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir