Tunç Soyer: Borçlanma talebimize 3 yıl sonra yanıt geldi

İzmir Büyükşehir Belediyesi Mart ayı olağan meclis toplantısının ilk oturumu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yönetiminde yapılmış oldu.

Meclis oturumunu tüm sıhhat çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlayarak açan Soyer, İzmir’in 2026 senesinde ev sahipliği yapacağı dünyanın en mühim internasyonal bahçe bitkileri EXPO’su için gittiği Dubai’deki temasları hakkında data verdi.

Dubai’deki Internasyonal Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği (AIPH) konferansında dünya EXPO organizasyonları ve AIPH üyelerine İzmir’deki çalışmalarla ilgili sunum yaptığını belirten Soyer, “İzmir için son aşama coşku verici ve gurur verici olan bu süreç, pozitif yönde bir halde devam ediyor” dedi.

İLÇE BELEDİYELERİMİZİN BENZER KARARLAR ALMASINI RİCA EDİYORUM

Meclis gündemine başkanlık tarafınca Kars’ın Susuz ilçesinde yaşanmış olan tohum krizine destek önergesi geldi. Susuz’daki büyük kuraklık sebebiyle ilçenin ziraat alanlarının afet derecesinde hasara uğramış olduğu ve çiftçilerin tarlalarına ekeceği tohum kaynaklarının kurumuş olduğu açıklandı.

Başkanlık önergesi acil koduyla komisyonlara gönderildi. Önergenin mecliste onaylanması halinde İzmir Büyükşehir Belediyesi çiftçilere ulaştırılmak suretiyle arpa ve buğday tohumları dağıtacak.

Soyer önerge ile ilgili ise ilçe belediyelerine davet yapmış oldu. Soyer, “Burada tüm ilçe belediyelerimizden istirham ediyorum; tohum fiyatlarındaki artış sebebiyle ciddi mağduriyetler yaşanıyor. Mümkünse ilçe belediyelerimizden de benzer kararların alınarak üreticiye destek olunmasını rica ediyorum” ifadelerini kullandı.

OTOBÜS ALIMI İÇİN BAKANLIKTAN 3 YIL SONRA GELEN BORÇLANMA ONAYI

Soyer, Meclis’in kapanış bölümündeki değerlendirmesinde ise yeni bir gelişmeyi deklare etti. Soyer, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na otobüs alımı için gönderdikleri borçlanma izin taleplerine 3 yıl sonrasında gelen onay yazısını okudu.

7 Kasım 2019 tarihinde İZULAŞ bünyesinde toplu ulaşım araçlarının alımı için 14 milyon TL’lik borçlanma yazısına aradan 3 yıl geçtikten sonrasında 9 Mart 2022 tarihinde cevap verildiğini belirten Soyer, geçen sürede cevap alınamadığı için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi yetkisiyle, meclisten onay alarak 9 milyon 375 bin TL’lik banka kredisi kullandığını dile getirdi.

Tunç Soyer, “Tanesi 585 bin TL’den 16 solo otobüs aldık, 24 ay taksit yaptık. Bu ay son taksiti öderken, bizlere borçlanma yetkisi yeni geldi. Biz o gün, o yetkiyi alabilsek, 14 milyon TL ile 24 otobüs alabilecektik şeklinde konuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.