Tıp öğrencisi Samet: 15 dakika farkla saldırıdan kurtulduk

Rusyanın harp açmış olduğu Ukraynada çatışmaların en şiddetli yaşandığı Harkiv kentinde tıp eğitim gören üniversite talebesi Samet Kürşat Koçoğlu (21), Dişleri Bakanlığının girişimiyle savaşın 7nci günü Türkiyeye getirildi.

Savaşın çıkacağını tahmin etmediğini söyleyen Koçoğlu, Biz öyleki bir şey olacağını düşünmüyorduk. Şundan dolayı Harkivde oldukca fazla talebe var. Talebe şehrini vurmazlar diye düşünüyordum. Ben yurtta kalıyordum. Fakat ne olur olmaz diye 2 gün öncesinden alışveriş yaptık. Yurtta kendi yiyecek alanlarımız vardı. Biz orada yiyecek yapıyorduk. Savaşın başladığı gün gece 03.00a kadar bekledim. Birazcık uyumaya çalıştım. 2 saat sonrasında dostlarım uyandırdı, hava alanlarını vurduklarını söylediler. Telaş içine girdik. Ukraynalı arkadaşlarımız oradan gitmemiz icap ettiğini söylemiş oldu. Güvenli alanlara gitmemiz icap ettiğini vurguladılar. Biz 2 gün kendi odamızda kaldık. Odadaki camlarımızı perde ile kapattık. Herhangi bir ışık olmasın diye. Hatta ben o korku ile lambayı bile sökmüştüm biri yanlışlıkla açar diye. Duvarlara destek olsun diye kendi dolaplarımızı koyduk. Bigün geçtikten sonrasında yoğun patlamalar oldu. Sıra bizlere de gelecek diye korktuk dedi.

BİZİM BULUNDUĞUMUZ YOLU VURMAYA BAŞLAMIŞLAR

Savaşın ikinci günü kaldıkları talebe yurdunun sığınağına indiklerini söyleyen Koçoğlu, 2 gün sonrasında bir grup dostum gitti. Benimle beraber 5 dost kaldık. Fakat hepimiz bir telaş içerisindeydi. Yiyecek istiyoruz, fakat yiyemiyoruz. Üst kata çıkmamız gerekiyor. Orada yiyecek yaparken birkaç kere patlama oldu. Onun korkusu ile yiyecek yiyemedim. Yedi gün süresince jelibon, kuruyemiş yedim. Biz o sırada konsolosluğa yazdık, bizi alın diye. Ondan sonra bir tren geleceğini söylediler. Ikimiz de süratli bir halde çıktık. Kalkışına otuz dakika vardı. Ondan sonra bir Ukraynalı arkadaşımız bizlere taksi buldu. Hayatımızı kurtardı. Şundan dolayı biz tren garına gittikten sonrasında oradaki yaşayan dostum bizlere video attı. Bizim bulunduğumuz o yolun caddelerini vurmaya başlamışlar. Biz 15 dakika geç çıkmış olsaydık, kim bilir kurtulamayacaktık. Ben savaşın 7nci günü geldim. 36 saatlik bir tren yolculuğumuz oldu. Devletimiz bizi orada yalnız bırakmadı. Sağ olsunlar, oldukca teşekkür ediyorum diye konuştu. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir