Timsah kapitalizmi güç kazanıyor

Türkiye büyüyor sadece ulusal gelirden sermayenin elde etmiş olduğu hisse kesintisiz halde artarken, çalışanların alabildiği hisse hızla geriliyor. Birleşmiş Milletler Tecim ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafınca pandeminin başlangıcında dünya ekonomilerini bu yolda uyarmak için ‘timsah kapitalizmi’ olarak tanımlanan bu model, devletimizde fazlaca uygun bir ortam bulmuş durumda.

BÜYÜME ADİL DEĞİL

Prof. Erinç Yeldan, bu durumu ortaya koyarak ulusal gelirden sermayenin ve çalışanların almış olduğu oranı gösteren iki çizginin oluşturduğu ve bir timsahı çağrıştıran grafiği paylaştı. Prof. Yeldan, “Ekonominin büyümesi ne sürdürülebilir, ne de adil.  Üstelik maliyeti; TL’de kıymet kaybı, dış açık ve hiperenflasyon. Netice: Türkiye’de timsah kapitalizmi” açıklaması yapmış oldu.  Timsah kapitalizmi, 2019 senesinde Birleşmiş Milletler’in ortaya koyduğu bir kavram ve firmalar hızla zenginleşirken, halkın fakirleşmesini tanımlıyor. Türkiye’de de son dönemde tam olarak bu süreç yaşanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine gore önceki 4. çeyrekte yüzde 32 olan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) içinde emeğin oranı (işgücü ödemeleri)  2020 son çeyrekte yüzde 25.8’e geriledi. Buna rağmen ana para oranı aynı dönemde yüzde 51.5’ten yüzde 57.8’e terfi etti. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu bu (DİSK), durumu “Emek gelirlerinin GSYH içindeki oranı azalırken ana para payında ise mühim  bir yükseliş yaşadı. Bu tablo işçilerin pandemi döneminde ciddi halde yoksullaştığını ortaya koyuyor”
sözleri ile tanımladı.

Asgari ücret eridi, hızla güncellenmeli

Doç. Dr. Aziz Çelik, TÜİK’in Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) verilerinin Türkiye’deki sınıfsal gelir eşitsizliğinin giderek arttığını ortaya koyduğunu altını çizdi. Çelik, “Sınıfsal gelir eşitsizliği pandemi döneminde daha da büyüdü. Emek gelirlerindeki artış hem 2020 hem de 2021 yıllarında enflasyonun altında artarken, sermeye gelirleri enflasyonun üstünde terfi etti. Böylece Hasıla (GSYH) içinde emeğin oranı azalırken sermeye gelirlerinin oranı arttı” dedi. Çelik, 2022 için “müjde” şeklinde açıklanan 4 bin 253 TL’lik asgari ücretin şimdiden eridiğini ortaya koyarken, “O yüzden yıl sonunu beklemeden güncellenmesi gerekiyor. 2022’de yüksek enflasyon sebebiyle gelir eşitsizliğinin daha da artacağını düşünüyorum” ifadesini kullandı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir