Telefon pil ömrünü uzatmak için 4 etkili yöntem

Akıllı telefonların yaşamımıza girmesiyle birlikte artık onlarsız bir an bile yaşamıyoruz. Bunun için de bir yere giderken iyi mi cüzdan ve telefonumuzu derhal yanımıza alıyorsak şarj aletimizi de almayı asla dikkatsizlik etmiyoruz. Oysa şarj aleti de olmadan, uzun pil ömrü yardımıyla telefonumuzu gönül rahatlığıyla kullanabiliriz.

Peki telefonun pil ömrünü uzatmak için ne yapmak gerekir?

YÜZDE SIFIRI GÖRMEMEYE ÇALIŞIN

Kimi zaman telefonun pilini şarj etmek, şarj aleti yanımızda olmadığında ya da zamansızlıktan mümkün olmayabiliyor. Sadece şarjı yüzde sıfıra kadar tüketmek oldukça zararı olan.

Pil her tamamen boşaldığında, bir şarj döngüsü tamamlanıyor. Pillerin sınırı olan bir şarj döngüsü var ve tamamlanan her tam döngü pile zarar veriyor. Bu yüzden, pil ömrünü iyileştirmek için yüzde 80e kadar şarj etmek ve yüzde 30a kadar düştüğünde de tekrardan şarj etmek yararlı olacaktır.

Bu, tam bir döngünün sık sık bitmesini engeller ve pilin mümkün olduğunca uzun süre en yüksek verimlilikte çalışmasına destek verir.

ARKA PLANDA ÇALIŞAN UYGULAMALARI KAPATIN

Arka planda çalışan tüm uygulamaları temizlemek de oldukça etkili olacaktır. Oldukça fazla uygulama kullanılması halinde uzun solukta daha çok enerji harcar. Sadece bu mevzuda da dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir nokta var:

Uygulamaları arka planda çalışır durumda tutmak pili birazcık azaltabilir; sadece WhatsApp yada Telegram benzer biçimde uygulamaların fazlaca kullanılması halinde ve bu uygulamaların devamlı kapatılıp tekrardan açılması aslına bakarsak bir süre sonrasında zarar verir. Bu yüzden, yalnızca sık kullanılmayan uygulamaları kapatmak fazlaca daha yararlı olacaktır. Devamlı olarak kullanılan bir uygulamanın açılıp kapatılmasındansa arka planda açık bırakmak pil sağlığını iyileştirecektir.

YENİLEMEYİ DURDURUN

Arka planda yenileme, akıllı telefonlarda kullanışlı bir özellik olabilir. Bu özellik, cihazda yeni e-postalar, tweetler ve öteki çevrimiçi içinde ne olduğu göndermekten görevli. Sadece, bununla birlikte pilin de hızla tükenmesine niçin olur.

Telefonun pil sağlığını iyileştirmek için uygulama yenilemeyi kapatmak etkili bir yöntem olabilir.

KLAVYE SESİNİ VE TİTREŞİMİ KAPATIN

Telefonun sanal klavyesinin tıklanmasından hoşlanıyor olabilirsiniz; sadece bu ses, pili de tüketecektir. Cihaza gürültü yada titreşim ekleyen herhangi bir özellik, telefonun şarjını azaltır. Bu yüzden, bu özelliği dönem dışı bırakabilirsiniz.

ŞARJ EDİLİRKEN TELEFON KULLANILABİLİR Mİ?

Telefonun pil ömrünü iyileştirmeye çalışırken bir taraftan da alışkanlık haline getirdiğimiz bazı davranışlarımız olabiliyor. Mesela telefonu şarj ederken kullanmak benzer biçimde Peki bu durumun telefonun pil ömrüne herhangi bir tesiri var mı?

Telefon şarj edilirken kullanmanın herhangi bir sakıncası yok. Hatta Samsung bu mevzuda şu açıklamaları bile yapıyor: Evet, şarj olurken akıllı telefonunuzu kullanabilirsiniz. Telefonunuzu şarj olurken kullanmanın hiçbir tehlikesi yoktur. Telefonunuzu şarj ederken kullandığınızda, pil normalden daha yavaş bir hızda şarj olur.

TELEFON PİLLERİNİN ÖMRÜ NE KADARDIR?

Cep telefonu pilleri averaj 3 ila 5 yıl dayanır, sadece bu süre değişkenlik izah edebilir. Şarj alışkanlıkları, pilin ömründe mühim bir rol oynar. Pili ne kadar fazlaca şarj ederseniz, kapasitesi zaman içinde o denli azalacaktır.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.