Tehlike büyüyor, sayı her geçen gün azalıyor! Besicilerden hükümete uyarı

Artan maliyetler, besicileri her geçen gün daha da zor duruma sokuyor.

Yem fiyatlarından dolayı büyük bir mağduriyet yaşadıklarını ifade eden besiciler, fazlaca sayıda hayvanın kesime gittiğini, bir yıl öncesine bakılırsa yem fiyatlarının neredeyse ikiye katlandığını söylemiş oldu.

image small

BİR KİLO SÜT SATIP, 1 KİLO 500 GRAM YEM ALAMIYORUZ

Maliyetlere dikkat çeken yetiştiriciler, “Geçen yıl 120 lira civarında veriyorduk şu anda 300 lira. Bir kilo süt satıp, 1 kilo 500 gram yem alamıyoruz. Zarar ediyoruz. İneklerin bir çok karnında yavrusuyla kesime gitti. Daha ilkin 100 hayvan var ise şimdi düştü 70 hayvana. Seneye bu şekilde giderse daha da azalır. Ondan sonrasında bırakırız” diye konuştu.

BESİCİLERE DESTEK İSTEDİ

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fetih edilmesi Gürer, Altunhisar ilçesindeki Yakacık köyünü ziyaret ederek çiftçilerin sorunlarını dinledi.

Ömer Fetih edilmesi Gürer, “Vatanımızda büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığında, Avrupa’da birinci olduğumuzu sayın bakan söylüyor. Oysa Avrupa’da değişik bir hayvan türü daha tüketildiği için o rakamlar Türkiye’nin rakamlarıyla değişik oluşuyor. Orada tüketilen domuzu da katarsak Türkiye, Avrupa’da birinci değil ilk onun içinde yer ediniyor. Çiftçiler, hayvanlarını besleyemedikleri için kesimde gönderdiklerinden, yüzde 70’e yakın küçükbaş büyükbaş hayvanda problem oluşacak. Bu problemi gidermenin tek yolu aile tipi işletmeleri desteklemek ifadelerini kullandı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir