TBMM’den Paylan’ın kanun teklifiyle ilgili açıklama

Türkiye Büyük Millet Meclisinden (TBMM) meydana getirilen bilgilendirmede HDP İstanbul Milletvekili Paylanın 23 Nisan 2022de verdiği sözde Ermeni soykırımı ile ilgili teklifi 2018 senesinde da verdiği açıklandı.

Bilgilendirmede, sonraki yıllarda herhangi bir teklif verilmediği belirtilerek şu ifadelere yer verildi;

*HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Cuma günü mesai bitimine yakın bir saatte, kamuoyunda tartışılan kanun teklifini TBMM Başkanlığına vermiş ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop da, 23 Nisan Cumartesi günü kanun teklifini TBMM İçtüzüğüne aykırı olduğu nedeni öne sürülerek iade etmiştir.

*Paylan, teklifinin iadesinin arkasından yapmış olduğu değerlendirmede, 7 senedir aynı kanun teklifini verdiğini ifade etmiştir.

*Sadece, aynı mahiyette kanun teklifi, geçmişte bir tek 20 Nisan 2018 tarihinde verilmiş ve iade edilmiştir. Sonraki yıllarda bir kanun teklifi verilmemiştir. 2019 ve 2020 yıllarında ise aynı mevzuya ilişkin iki araştırma önergesi vermiş; ikisi de iade edilmiştir. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.