TBMM Başkanı’ndan Ukrayna Meclis Başkanı’na telefon

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ukrayna Meclis Başkanı Ruslan Stefançuk ile telefon görüşmesi gerçekleştirmiş oldu. Şentop görüşmede, “Savaşın kazananı olmaz” diyerek, Rus tarafına, haksız ve hukuksuz operasyonu derhal durdurma çağrısında bulunduğunu söylemiş oldu.

Meclis Başkanı Şentop, Türkiye’nin, Ukrayna’nın siyasal birliği, egemenliği ve toprak bütünlüğünü desteklediğini vurgulayarak, mevcut krizin, internasyonal hukuk ve Minsk Mutabakatları çerçevesinde, dış ilişkiler ve diyalog yöntemiyle acilen çözüme kavuşturulması dileğini yineledi.

Şentop, “Türkiye ilk günden bu yana, Cumhurbaşkanımızın inisiyatifleriyle, gerginliğin azaltılması için samimi çaba sarf etmektedir. Ukrayna ile Rusya içinde en üst düzeyde de olmak suretiyle kontakt kurulması için destek olmaya hazırız. Bu anlayışla bir an evvel ateşkes duyuru edilmesi ve diplomatik kanalların tekrardan işler hale gelmesi için çaba gösteriyoruz” dedi.

Ukrayna Meclis Başkanı Ruslan Stefançuk da aramasından dolayı Şentop’a teşekkür etti. Dostluğun zor zamanda belli bulunduğunu belirten Stefançuk, Türkiyenin dostluğunun bu şekilde karşılandığını açıkladı. Stefançuk, Türkiyenin başka ülkeler şeklinde yalnız konuşmakla kalmadığını, krizin çözümü için etken bir tutum takındığını, bunun için ek olarak müteşekkir olduklarını bildirdi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir