TBMM Başkanı Şentop’tan ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ mesajı

TBMM Başkanı Şentop, 8 Mart Dünya Hanımefendiler Günü sebebiyle yazılı ileti yayımladı. Şentop, yayımladığı mesajında Emekleri, fedakârlık ve mücadeleleriyle geleceğimizi şekillendiren, koşulsuz sevgileri ve merhametleriyle insanlığın umutlarını güçlendiren hanımefendilerin 8 Mart Dünya Hanımefendiler Gününü kutlama ediyorum. Medeniyetimizin kadim ve benzeri olmayan kültüründe hanımefendiler her alanda toplumun örnek ve öncüleri olmuşlardır. Ana ata bilincimizin kökleri, binlerce yıl öncesinden bugüne, hanımefendilere verilen değerle güçlenmiş ve uygarlıklar bu önem ölçüsüyle gelişmiştir ifadelerini kullandı.

Mesajında Mustafa Kemal Atatürkün İnsan topluluğu hanım ve adam denilen iki cins insandan mürekkeptir. Kabil midir ki, bu kütlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini dikkatsizlik edelim de kütlenin bütünlüğü ilerleyebilsin. Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça diğeri kısmı göklere yükselebilsin? sözlerine yer veren Şentop, Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk bu ehemmiyeti en veciz haliyle ifade etmiştir. Bugün dünyanın değişik coğrafyalarında ve kültürlerinde hanımefendilerin, eğitimden sanata, spordan teknolojiye, her noktada başarılarıyla geleceğe yön veriyor olması, insanlığın ve dünyanın geleceğine yönelik umutları da yeşertmektedir. Bu başarıları engellemeye, hanımefendilerin fedakarlıklarla örülü çabalarına gölge düşürmeye yönelik yaşanılan ayrımcılık ve haksızlıkların önüne geçmek için topyekûn eksiksiz savaşım elzemdir dedi.

KADINA YÖNELİK HER TÜRLÜ FİZİKİ, RUHSAL ŞİDDET VE AYRIMCILIK, İNSANLIK SUÇUDUR

Şentop, hanıma yönelik sertlik mevzusu ile çatışma ortamlarında hanım ve evlatların mağduriyetine de değinerek, mesajının devamında şu ifadelere yer verdi:

* Çağımızın en mühim meselelerinden biri olarak, hanıma yönelik her türlü fiziki, ruhsal sertlik ve ayrımcılık, bir insanlık suçudur. Şiddetle mücadelede alınacak önlemlerin etkinliği sadece, Milletçe öz benliğimizde mevcud cana ve canların haklarına kıymet verme yüksek bilincinin öne çıkmasıyla ve bu bilincin yetişen yeni nesillere aktarımıyla mümkün olacaktır.

* Günümüzde dünyanın dört bir yanında yaşanmış olan savaşlar ve iç çatışmaların da en büyük mağdurlarının maalesef  hanımefendiler ve çocuklar bulunduğunu unutmamak gerekmektedir. Savaşların ağır bedelleriyle evlerinden, hayatlarından ayrılmak, sıkıntılı göç yolculukları yapmak zorunda kalmaktadırlar.

* Savaşların ve şiddetin her türünün bir an evvel son bulması, bir tek bugünün değil, geleceğin ve insanlığın kurtuluşu için şarttır. Kuvvetli bir toplumun temelini kuvvetli hanımefendiler oluşturur. Yürekli ve geleceğe güvenle bakan ve yaşamın her alanında kuvvetli bir varlık gösteren hanımefendiler, Milletçe istikbalimizin de garantisidir.

* İstiklal Mücadelemizin kahramanları Anadolunun yürekli hanımlarından, bugün yaşamın her alanında, el emeği göz nuruyla emek veren; bilimsel, fikri, irfanı ve erdemiyle geleceğimizi şekillendiren, yaşamın anlamını güçlendiren hanımefendilere, yaşamımıza ve geleceğimize kattıkları kıymet için gönülden teşekkürlerimi sunuyor, tüm hanımefendilerin 8 Mart Dünya Hanımefendiler Gününü içten dileklerimle kutluyorum. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir