TBB, kendi komisyonunu kurma kararı aldı

Türkiye Barolar Birliği’nin (TBB) Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde avukat intiharları, sertlik vakaları ve sosyo-ekonomik sorunların araştırılması için komisyon kurulması talebi reddedilmişti. Aradan geçen 18 günde iki avukatın daha intihar ettiğini belirten TBB Başkanı Erinç Sağkan, “Avukat intiharlarının arkasında yatan sebepleri ortaya koymaktan kaçınanlara karşın o komisyonu kendimiz kurup neticeleri kamuoyu ile paylaşacağız” açıklamasında bulunmuş oldu.

3 AYDA 19 VAKA

TBMM’ye sunmuş olduğu talepte avukatlara uygulanan şiddetten de söz eden TBB, “Son üç aylık süre zarfında yalnızca kamuoyuna yansıyan on dokuz olay yaşanmıştır. Bu vakalarda yedi avukat darp edilmiş, bir meslektaşımız yaralanmış, üç meslektaşımız ise yaşamını yitirmiştir. Bu sayılar yalnızca basına yansıyan ve büyük çaplı fiili cebir ve öldürme içeren olaylardır. Sözlü ve görece düşük nitelikteki fiili müdahalelerle beraber, ciddi bir sertlik tablosu söz mevzusudur. Aynı dönemde kamuoyuna yansıdığı kadarıyla üç meslektaşımız intihar etmiştir. Meslektaşlar içinde avukat intiharları gündem haline gelmiştir” bilgilerini paylaşmıştı.

ASGARİ TARİFELER YETERSİZ

“Avukatlık mesleğinin sosyo-ekonomik koşullarını araştırmaya ne olursa olsun dahil edilmesi” talebinde de bulunan TBB, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesinde Ekim 2021 ayında yüzde 25 artış olmasına karşılık, 2022 için asgari ücret zam oranının yüzde 50 olarak gerçekleştiğini, yıl sonu resmi enflasyon oranının ise yüzde 36,2 olarak açıklandığını hatırlatmış, “Bir başka deyişle, öncesinde bile yetersiz olan asgari tarifeler, gerçek anlamda artırılmamış, azalmıştır” değerlendirmesi yapmıştı.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.