Tasarruflar yine kur korumaya park ediyor

Kur Korumalı Mevduat’da (KKM) vadelerin gelmesiyle oluşabilecek döviz talebi iktisat için kilit rol oynuyor. Bundan dolayı yatırımcının ilk geri dönüşleri dikkatle izleniyor. Bankacılık kaynaklarından edinilen ilk izlenime bakılırsa vadesi dolan ortalama 50 milyar liralık hesapta dövize dönüş sınırı olan kalıyor. Bankacılar yatırımcıların paralarının büyük kısmını tekrardan KKM’ye yatırdıklarına dikkat çekiyor.

BORSAYA DA GEÇİŞ VAR

Ek olarak kur korumalı mevduattan çıkıp, Eurobond ve borsaya da sınırı olan da olsa bir kayış olduğu belirtiliyor. KKM’de ilk hesapların vadesi 21 Mart itibarıyla dolmaya başladı.

Merkez Bankası verilerine bakılırsa 25 Mart ile biten haftada yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatı tekrardan yükselişe geçti sadece bu son 3 haftadır kesintisiz alım icra eden tüzel şahıs hesaplarından kaynaklandı. Bireysel hesaplarda ise mühim bir değişiklik görülmedi.

AĞIRLIKLI ALTIN SATILDI

Merkez Bankası haftalık para ve banka istatistiklerine bakılırsa 25 Mart itibarıyla  bireylerin ve tüzel kişilerin toplam döviz mevduatı parite etkisinden arındırılmış olarak 1 milyar 156 milyon dolar arttı. Bireylerin döviz mevduatı parite etkisinden arındırılmış olarak 392 milyon dolar gerilerken, 266 milyon dolarlık azalış kıymetli maden hesaplarında görüldü. Gerçek kişilerin döviz mevduatı sınırı olan bir hareketle 25 Mart haftasında 140.2 milyar dolara indi.

Şirketlerin döviz mevduatı 3 haftada 4.6 milyar dolar arttı

Firmalar kur korumalı mevduat sistemine 11 Ocakta dahil olmuştu. Kurumlar Vergisi muafiyeti imkanı firmalar için KKMyi cazip kıldı. 14 Ocak’ta 88.7 milyar dolar büyüklüğündeki tüzel şahıs döviz hesapları, 4 Mart’a kadar kesintisiz düşüşle 72.7 milyar dolara kadar indi. Son üç haftadır tekrardan alıma geçen şirketlerin döviz mevduatı 25 Mart itibarıyla 77.4 milyar dolara terfi etti. Son haftadaki 1.5 milyar dolar tutarında döviz alımının 1.3 milyar dolarlık kısmı Euro cinsel hesaplarda görüldü.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.