Tarımsal maliyetlerde Mart ayı rekoru

Antalya Tecim Borsası (ATB) ve Antalya Ziraat Konseyi (ATAK) Başkanı Ali Çandır, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklamış olduğu Mart ayı tarımsal girdi tutarları endeksini (Ziraat-GFE) değerlendirdi.

Ziraat- GFE’nin aylık yüzde 15.16 ve senelik yüzde 105.70 duyuru edildiğini belirten Çandır, “Bu rakamlar, son bir yılda olduğu şeklinde aylıkta ve yıllıkta endeks tarihinin rekorları olmuştur. Yılbaşından itibaren duyuru edilen aylık Ziraat- GFE, daha ilkin asla karşılaşmadığımız derecede önceki yılların toplam kıymetini katlayacak düzeyde yüksek duyuru edilmeye adım atmıştır. 2015-2021 periyodu Mart ayları toplam Ziraat-GFE aylık değerleri toplamı yüzde 5.2 duyuru edilmişken açıklanan son sayı bunun 3 katı kadar olmuştur. Tarımsal girdi tutarları enflasyonunda son 6 aydır önceki yılların toplamını aşan bir basamak tesiri görülmektedir” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

image small

ÜRETİCİLER AYLIK VE YILLIK OLARAK SÜREKLİ ZARAR ETMEKTEDİRLER

Mart ayıda tarımda kullanılan mal ve hizmetlerin fiyatlarında aylıkta yüzde 16.12 ve yıllıkta ise yüzde 113.89’luk artış duyuru edildiğini belirten Çandır, aylık gübrede yüzde 44.65, enerjide yüzde 23.32, yemde yüzde 12.26’lik artış, yıllıkta ise gübrede yüzde 228.20, enerjide yüzde 175.39, yemde 107.41’lik artışa dikkat çekti.

TÜİK’in açıklamış olduğu Mart ayı tarımsal üretici fiyat endeksi Ziraat-ÜFE’nin aylık yüzde 12.02 ve senelik yüzde 84.11 bulunduğunu belirten Çandır, “Mart ayı dahil olmak suretiyle son 7 aydır duyuru edilen rakamlar gösteriyor ki, tarımsal üreticiler aylık ve senelik olarak devamlı zarar etmektedirler. Bu tespitin tek istisnası Ocak ayındaki aylık veriler olmuştur” dedi.

GİRDİ FİYATLARI ARTMAYA DEVAM EDECEK

Yurtiçi ve yurtdışı üretici enflasyonlarının da tarımı etkilediğini belirten Çandır, “Mart ayında açıklanan aylık yüzde 9.19 ve senelik yüzde 114.97 düzeyindeki yurtiçi üretici enflasyonu ile aylık yüzde 7.29 ve senelik yüzde 105.82 düzeyindeki yurtdışı üretici enflasyonu, genel olarak sektörün geçmişten gelen maliyet yükünü gelecekte de artarak taşımaya devam edeceğini göstermektedir” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Çandır, TÜİK tarafınca duyuru edilen Nisan ayı yurtiçi ve yurtdışı üretici ile tarımsal üretici tutarları endekslerinin artmaya devam etmesinin etkisiyle gelecek aylarda tarımsal girdi fiyatlarının artmaya devam edeceğinin öngörüldüğünü kaydetti.

TÜKETİCİ KESİME YANSIMA RİSKİNE HALA SAHİP

Mart ayında tüketici enflasyonu TÜFE’nin aylık yüzde 5.46 ve senelik yüzde 61.14 duyuru edildiğini anımsatan Ali Çandır, Batı Akdeniz’in enflasyonunun aylık yüzde 5.46 ve senelik yüzde 66.69 duyuru edildiğini kaydetti.

Antalya’nın ve Batı Akdeniz’in 2 senedir ülke averajının üstünde bir enflasyon yaşadığını söyleyen Çandır, “Biz bu yüksek seyri çoğu zaman kentimiz ekonomisinin ülke averajının üstünde bir performans gösterdiği zamanlarda gözlemliyorduk. Ülke averajının altında bir ekonomik performans gösterirken ortalamanın üstünde bir enflasyon yaşıyor olmamız, kentimiz ve bölgemiz üstünde sıradışı aşırı yük oluşturmaktadır” diye konuştu. Çandır, Antalya ve Batı Akdeniz açısından dirimsel önemi olan üretici kesimin maliyet yükünün senelerdir birikmeye devam ettiğini belirterek, “Üretici kesim üstünde biriken bu yük, bir halde ve belirli bir sürede tüketici kesime yansıma riskine hala haiz bulunmaktadır” dedi.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.