Tansu Çiller: İyi gidiyor işler! Türkiye rahat, büyümesi iyi…

Katılmış olduğu bir tv programında Türkiyenin ilk hanım başbakanı bulunduğunu ve direkt doğruya milletin seçimiyle geldiğini özetleyen Tansu Çiller, Şu aşamadan sonrasında Türkiyenin ilk hanım başbakanı olmuşum, ilk hanım dışişleri bakanı, gömü bakanı, ilk hanım başbakan yardımcısı olmuşum anladığıma bakılırsa duyduğuma bakılırsa tüm İslam dünyasında gerçek anlamda bir demokratik seçimle gelmiş bir saltanattan değil de direkt doğruya milletin seçimiyle gelmiş ilk hanım başbakanmışım, ilk hanım profesör başbakanmışım. Tüm bunlar doğal insanı mutlu ediyor. Hamdolsun diyorum. Hem milletime bana bu tarz şeyleri verdiği için hem Cenab-ı Allaha şeklinde konuştu.

Türkiye zannedildiğinden fazlaca daha vahim internasyonal sorunla karşı karşıya
Yeni bir dünya kurulduğunu ve iki bloğun da oluştuğunu özetleyen Çiller, Türkiyenin internasyonal bir vahim sorunla karşı karşıya kaldığının altını çizdi. Çinin 10-15 yıl içinde dünya birinciliğini alacağını söyleyen Çiller, şöyleki devam etti:

* Şu anda tamamlanmamış gördüğüm bir şey var. Türkiyede merkez sağ yok. Doğrusu merkez sağ ve merkez sol da yok aslen. Merkez sağım diye ortaya çıkanlar aslen merkez sağ değil. Doğru Yol Partisinden kopup sonrasında AK Partinin kurucusu olup sonrasında MHPnin elini öpüp sonrasında ondan çıkıp ben merkez sağ olacağım diye bir ekip milliyetçi ayakları kesen, milliyetçi cenahı o parti içinde yok eden bir yaklaşımla merkez sağ olunmuyor.

* Merkez sağ hakkaten tüm ülkeyi kucaklayan herkesi rahat ettiren fakat Türkiyenin bununla beraber milliyetçilik ruhunu tek çakıl taşı vermem anlayışıyla icraata koyan, uygulayabilen, internasyonal düzeyde bunu yapabilen bir yaklaşımdır.

* Türkiye zannedildiğinden fazlaca daha vahim bir sorunla, internasyonal sorunla karşı karşıya. Yeni bir dünya kuruluyor. Bu kurulan yeni dünyada iki blok oluştu. Bunlardan bir tanesi Çin. Ki 10-15 yıl içinde birinciliği alacak. Tüm gelir olarak dünya gelirinin en birincisi olacak. Fazlaca azca zamandan bahsediyorum. Eskiden biz bunu yüz yıl sonrasında falan derdik. 10-15 yıl diyorum. Bunun yanında Rusya, Hindistan, İran var. Bir blok oluşmaya başladı.

* Diğer taraftan asla olmadığı kadar Avrupa ve ABD birbirlerine yaklaştılar. Aslen Avrupa ve Amerikada insan haklarının iyi olmadığını görüyoruz. Küçücük kızlar, minnacık bebekler görüyorsunuz sahillerde ölüyorlar. Biz almayız diyorlar. Niçin? İslam dünyasından geliyor, Müslüman diye. Yada kendilerinin istedikleri bir kültürden gelmiyor diye. Tüm dünyada insan hakları adeta ayaklar altına alındı.

TÜRKİYEYİ DÜZLÜĞE ÇIKARMAK LAZIM

Yeni dünyanın kurulurken her iki bloğun da Türkiyenin parçalanması için uğraştığını ifade eden Tansu Çiller, Türkiyeyi internasyonal düzeyde düzlüğe çıkartmak icap ettiğini söylemiş oldu.

Türkiyenin tek başına iktidarlar döneminde yüzde 6,5 organik gelişme oranı bulunduğunu koalisyonlar döneminde ise darbe dönemlerinden bile daha düşük gelişme oranlarının bulunduğunun hatırlatan Tansu Çiller, 6lı masayı eleştirdi. 6lı masanın hemen hemen Cumhurbaşkanı talibi bile çıkartamadığını söyleyen Çiller, sözlerini şöyleki sürdürdü:,

* Bu şekilde bir dünya Türkiyenin bölgesinde parçalanması için her iki blok da uğraşıyor. Doğrusu bunu bir tehlikenin farkına vararak internasyonal düzeyde Türkiyeyi düzlüğe çıkarmak lazım. Burada büyük bir bölünmüşlük görüyorum. Bu bölünmüşlük bir yanda iktidarda olanlara büyük bir cephe almış durumda. Onları beğenmiyorlar, bu şekilde bir karşıcılık çıktı. Fakat Türkiyenin önüne koydukları o 6lı masa, 6lı koalisyonlarla bir yere gitmek mümkün olmadığını biliyorum.

* Bakın Türkiyenin yüzde 6,5 organik bir gelişme oranı var. Nedir bu gelişme oranı? Tek başına iktidarlar olduğu süre, Türkiye 6,5 büyümüş. Ne olmuş arada darbeler olmuş. O süre 3,1e düşmüş. Fakat eğer koalisyonlar olursa, koalisyonlar döneminde Türkiyenin gelişme oranı 2,8. Darbelerin de altında. İki yada üç partili koalisyonlardan bahsediyorum. Yüzde 80 yada yüzde 90da iki parti. O bile kimlerin nasıl biteceğini ne yapacağını bilemeyen bir ortam oluşturuyor.

* Şimdi aralarından daha hemen hemen bir Cumhurbaşkanı talibi çıkaramamış. Birisi çıkıyor iradesini koyamıyor. O irade altı bölüme bölünmüş. Hepsi değişik bir şey düşünüyor. Doğrusu daha Cumhurbaşkanı adayını belirlemekte bir araya gelemeyen ve bir aday çıkaramayan o iradeyi bölüşürken kavgaya düşen bir irade iyi mi olacak da bir araya gelip de Türkiyeyi bu şekilde bir ortamda yönetim edecek.

HİÇBİR KİŞİSEL SANDALYE DİLEĞİM YOK

6lı masanın kazandığında azınlık hükumetinin kurabileceğini söyleyen Tansu Çiller, Ben tüm bu tarz şeyleri gördükçe ülkem adına bir anne şeklinde, evladına bakar şeklinde ülkeme bakıyorum. Hiçbir kişisel ikbal yada iskemle dileğim yok. Tanrı şahidimdir. Iyi mi olsun ki? diye konuştu.

Çekoslovakyanın bölünmesini hatırlatan Çiller, Bu şekilde bir ortamda yönetim etmenin ötesinde kazansalar bile azınlık hükumeti kurabilecekler. Ve sadece HDP şeklinde bir partinin ipine asılarak çoğunluğu bulacaklar. Türkiye bu şekilde bir ortamdan dünya tekrardan şekillenirken nerede yerini alacağını atama etmesini, bu şekilde bir HDPin ipine bağlı bir oluşuma bırakacak. Ben tüm bu tarz şeyleri gördükçe ülkem adına bir anne şeklinde, evladına bakar şeklinde ülkeme bakıyorum. Hiçbir kişisel ikbal yada iskemle dileğim yok. Tanrı şahidimdir. Iyi mi olsun ki? Benim için bunların hepsi geride kalmış şeklinde konuştu.

MERKEZ SAĞA İHTİYAÇ VAR, KURULMASINA YARDIMCI OLABİLİRİM

Türkiyenin başına neler gelebileceğini gördüğünü söyleyen Eski Başbakan Tansu Çiller, bunun kurulmasına destek olabileceğini hatta bunun başını çekebileceğini söylemiş oldu. Çiller, Türkiyenin başına neler gelebileceğini görüyorum. Onun için bir merkez sağa gereksinim bulunduğunu düşünüyorum. Bunun kurulmasına destek olabilirim. Bunun başını çekebilirim. Bu kapıyı açık tutmak için savaşım verebilirim. Ben karar da vermedim. Milletim karar versin dedi.

İYİ GİDİYOR İŞLER, TÜRKİYE RAHAT, BÜYÜMESİ İYİ

Kendisine şu ana kadar çık ısrar edildiğini söyleyen Çiller sözlerini şöyleki sürdürdü:

* Bana fazlaca ısrar edildi şu ana kadar gel diye, ben dedim ki niye geleyim? İyi gidiyor işler. Türkiye rahat büyümesi iyi. Bir gereksinim olacak ben bu ihtiyaca yanıt verdiğimi göreceğim ve Türkiye fazlaca büyük bir çekince altında göreceğim. Şimdi tüm bunlar bir araya ulaşınca benim bu ülkenin bana verdiklerinden sonrasında, bana verdikleri tecrübelerden sonrasında eğer benim üstümde bir vebal, vazife var ise bunu yerine getirmekten kaçmamalıyım. Fakat bu şekilde bir talebim, isteğim yok. Heyecanım Türkiye için.

* Türkiye bölünmesin. Çekoslovakyaya yaptıklarını daha dün biliyorsunuz ki. 27 üyeli Avrupa Birliği nereden geldi? Bunlar bölünen ülkelerden geldi. Bu ülkeleri bilgili böldüler. Şimdi Ortadoğuda bölünme noktasında hedef olan maalesef ülkemiz. İşte tüm bunlar içinde zor bir karar beni bekliyor. Daha o sonucu vermedim. O sonucu kendim için kesinlikle vermezdim. Fakat ülke için bu şekilde bir gereksinim var ise ne olduğum da asla mühim değil.

* Türkiye yeter ki yanlış adımlar atarak kendine altılı koalisyonlara, HDPnin ipine bağlı olarak bir çoğunluğu güç bela elde etmelere, doğru dürüst bir kişinin çıkıp da adayım diyemediği o iradeyi kendinde bulamadığı bir ortamda hangi iradeyle Türkiyeyi yönetim edecekler. Tüm bunlar beni özetlemek gerekirse dehşete düşürüyor. (İHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.