Tanju Özcan’ın ilanı savcılık kararıyla toplatıldı

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, sığınmacıların ülkelerine dönmesi için Arapça ve Türkçe yazılı ilanlarla Artık istenmiyorsunuz, dönün ülkenize çağrısı yapmıştı.

Kentin değişik noktalarındaki bilboardlara asılan ilanlarla ilgili savcılığa kabahat duyurusunda bulunulmuş oldu. Şikayetler inceleyen Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı “nefret ve ayrımcılık” suçlamasıyla soruşturma başlattı. Bilboardlara asılan afişler ise polis ekipleri tarafınca kaldırıldı.

ÖZCANDAN AÇIKLAMA GELDİ

Mevzuyla ilgili konuşan Özcan, “Savcılık afişleri toplatma sonucu vermiş. Bu tarz bir olay olmaz ki. Sığınmacılar vatanımızda kalsın demek kabahat olmuyor da dönün artık ülkenize, sizinle paylaşacak ekmeğimiz kalmadı demek mi kabahat oluyor. Ben bu tavrımın arkasındayım” dedi.

“KAFASINDAN UYDURMUŞ”

Özcan, kendisi hakkında Zafer Partisi’ne katılacağına yönelik iddialarla ilgili ise şu ifadeleri kullandı;

*Sulh Yarkadaş benim geçmişte milletvekili olarak çalıştığım bir dostum. Kafasından uydurmuş. Umut Özdağ da benim geçmişte milletvekilliği yaptığım, şu anda bir siyasal partinin genel başkanı.

*Ben Cumhuriyet Halk Partisi’ne sonradan gelmiş olanlardan değilim. Gençlik kollarından itibaren bu partinin neferiyim. Dolayısıyla ben Cumhuriyet Halk Partisi’nden kovulmadığım sürece herhangi bir partiye gitmem.

*Her partiye saygım var fakat benim parti değişiklik yapmak benzer biçimde bir düşüncem yok. Bu tarz şeyleri da siyasal rant elde etme adına da söylemiyorum.

YARGIYA TAŞIYACAĞIZ

Öte taraftan, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Bolu Belediye Başkanlığının kentte yaşayan yabancılara yönelik su ve nikah ücretlerinde değişik tarife uygulanmasına ilişkin sonucunda ayrımcılık yasağı ihlali yapıldığına hükmetti. Bolu Belediyesi hakkında 40 bin TL yönetimsel para cezası uygulanması kararlaştırıldı.

Karara ilişkin pişman olmadığını söyleyen Özcan, “Ceza verdiyse yönetimsel yargıya taşırız. Ben yaptıklarımın, söylediklerimin kabahat olduğuna inanmıyorum. Bir Türk milliyetçisi ve yurtsever olarak bu tarz şeyleri anlatmaya devam edeceğim. Yaptıklarımdan ve söylediklerimden pişman değilim. Hiçbir vakit da olmayacağım” diye konuştu. İHA

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.