Tahıl krizi sürerken ABD’den Rusya’ya karşı yeni hamle

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları devam ederken, Karadeniz’deki Rus ablukası sebebiyle Ukrayna’daki tahıl dünyaya ihraç edilemiyor.

Türkiye, söz mevzusu tahıl ihracatının yapılması için tüm taraflar ile görüşmelerini sürdürüyor. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby düzenlemiş olduğu basın toplantısında, ABD’nin Türkiye’nin Ukrayna tahılının ihraç edilmesini sağlamak amacıyla yapmış olduğu girişimlerini memnuniyetle karşıladığını açıkladı.

KARADENİZDE BİR RUS ABLUKASI VAR

ABD’nin Ukraynadan tahıl ihracatını tekrardan başlaması için müttefikleri ve ortaklarıyla beraber çalıştığına değinen Kirby, söz mevzusu ihracatın Rusyanın Ukraynayı işgali sebebiyle önlendiğini aktardı.

Karadenizde bir Rus ablukası bulunduğunu belirten Kirby, Türkiyenin tahıl nakliyesine izin verecek bir tür düzenlemeye aracılık etmeye çalışmasını kesinlikle memnuniyetle karşılıyoruz dedi.

UKRAYNAYA YENİ YARDIM PAKETİ

Kirby ek olarak, ABD’nin Ukrayna’ya 450 milyon dolarlık yeni bir yardım paketi sağlayacağını belirterek, söz mevzusu yardım paketinde, silahlar ve ekipmanların yanı sıra oldukça namlulu roket atar sistemi olan HIMARS’ların olacağını aktardı.

1 MİLYAR DOLARLIK YARDIM DUYURULMUŞTU

ABD, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlangıcından bu yana Ukrayna’ya toplam kıymeti 6,1 milyar dolara ulaşan 13 müdafa yardım paketi deklare etti. ABD, son olarak 15 Haziranda Ukraynaya 1 milyar dolarlık müdafa yardımı yapacağını duyurmuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.