Suriyelilerin ‘bayram izni’ kısıtlandı, sadece 2 gruba hak tanındı

Suriyede 2011de başlamış olan iç savaşın arkasından milyonlarca Suriyeli, evlerini terk ederek Türkiyeye sığındı.

Bu süreçte bazı Suriyeliler, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarınca güvenli hale getirilen bölgelere, dini bayramlarda izin alarak gidip gelmeye başladı. Sınır illerdeki valiliklere müracaat yaparak izin alan Suriyeliler, bilhassa Azez, Cerablus, El Bab, Mare ve Soran bölgelerindeki yakınlarına gidebilme olanağına kavuştu.

2 GÜNDE 2 BİN SURİYELİ GEÇİŞ YAPTI

Bu yıl da Ramazan Bayramını vatanlarında geçirmek isteyen oldukça sayıda Suriyeli, Kilis Valiliğine internetten başvuruda bulunmuş oldu.

Başvuruları onaylanan, 18 ile 29 Nisan içinde Öncüpınar ve Çobanbey sınır kapılarından ülkelerine geçecek Suriyeliler için hazırlık tamamlandı.

18- 19 Nisanda sınır kapılarına gelen 2 bin Suriyeli, işlemlerini yaptırarak ülkelerine geçiş yapmış oldu sadece 19 Nisanda İçişleri Bakanlığının sonucu ile Suriyelilerin geçişlerinin kısıtlandığı açıklandı.

CENAZE İZNİ SADECE 3 GÜN

Online müracaat icra eden ve ülkesine geçmek için sınır kapılarına gelenler, görevlilerce bakanlık sonucu anlatılarak geri gönderiliyor.

Yalnız cenaze mazereti bildirenlerin geçişlerine izin veriliyor. Bu 3 günlük iznin de gidilen bölgedeki mahalli meclis ve güvenlik birimlerince onaylı olması şartı aranıyor.

Bayramlarda daha ilkin Suriyeye gidenler, 2 ile 5 ay süreyle vatanlarında kalma hakkı elde etmişti.

Öte taraftan sınır kapılarında ülkesine kati dönüş yapmak için gitmek isteyenlere de izin veriliyor. Kati dönüş icra eden Suriyelilere biçim imzalatılıyor arkasından da ülkelerine gitmeleri sağlanıyor. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir