Sur’da yaşam yeniden başlarken fırsatçılara da gündoğdu

Sur’a bağlı Harp, Dabanoğlu, Fatihpaşa, Cemal Yılmaz, Cevatpaşa ve Hasırlı mahallelerinde terör örgütü PKK’nın sözde Kanton ilanıyla başlamış olan çatışmalarda 74 güvenlik görevlisi şehit olmuş, 305 terörist etkisiz hale getirilmişti.

110 gün devam eden operasyonlarda 6 mahalle yerle bir olurken, zamanı surlar başta olmak suretiyle Akkoyunlu ve Osmanlı dönemine ilişik Cami, Kilise, Han ve zamanı hamamlar da ağır hasar görmüştü. Burada yaşayanlar mecburi göçe maruz kalırken, aradan geçen 7 yılda 6 mahallenin yüzde 60’lık kısmında düzgüsel yaşam başladı.

200 BİN LİRALIK DÜKKANLAR MİLYONLARA SATILIYOR

Sur’un albeni merkezi ve yerli, yabancı turistlerin uğrak yeri olacağı yönünde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinin birbiri ardına yapmış olduğu açıklamalar fırsatçıları da harekete geçirdi.

Geçmiş yıllarda hava kararınca yaşamın bittiği Sur’da kepenklerin kapanmış olduğu dükkânlar 200 ile 350 bin liraya alıcı bulmakta zorlanırken, şimdiler de yapımı tamamlanan dükkânlar 2 ila 5 milyon arasından satışa sunuluyor. 180 ay vade ile satılan konutların aylık ödemesi averaj 4 bin lira. Evi yıkılan yoksul ve dar gelirli Sur sakinlerinden bazıları evlerine yerleşirken, 4 bin lira taksidi ödemekte ise şimdiden zorlanmaya başladı.

Konutların teslimatıyla beraber bazı alt yapı sorunları da baş gösterdi. Yatay döşem yapılması ihtiyaç duyulan doğalgaz bacalarının dikey olarak dizayn edilmesi konut sakinleri ile Diyargaz’ı karşı karşıya getirdi. Güvenli olmadığı için Diyargaz bu konutlara gaz akışı sağlayamayacağını, projeye uygun tadilat yapmaları icap ettiğini ev sahiplerine bildiri etti.

PROJE HATASININ BEDELİNİ HAK SAHİPLERİ ÖDEDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da evlerin anahtar teslimini yaptıklarını, herhangi bir mesuliyet sahibi olmadıklarını konut sahiplerine iletince bazı aileler averaj 13-17 bin lira harcama yaparak gaz tesisatını standartlara uygun hale getirdi. Bazı hak sahipleri ise masraflarının fazlaca ağır olması sebebiyle evlerini satışa çıkarıp TOKİ konutlarına yerleşme sonucu aldı. Alipaşa Mahallesinde de yapımı tamamlanan 506 konut hak sahiplerine teslim edilecek.

 SARAYKAPI VE 4 AYAKLI MİNARE ÇEVRESİ AÇILDI

Sur’da teröristlerin tahribatı sonrasında 9 otel, 147 işyerinin yapımı gerçekleştirildi. Yenikapı Caddesinde 63 işyerinin yapımı tamamlandı, bazıları kiraya verilirken, bazıları da satışa sunuldu. Hz. Süleyman ve 27 Şehit Sahabe türbesinin bulunmuş olduğu iç kaleye oluşturulan Saraykapı ile eski Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmüş olduğu Akkoyunlu dönemine ilişik 1500 senesinde Kasım Bey tarafınca yaptırılan Şeyh Mutahhar Camii ve 4 ayaklı minare uzun bir aradan sonrasında tekrardan yaya trafiğine açılırken, Saraykapı’dan Hevsel bahçelerine doğru uzanan 11 burç restore edildi.

Burçların bulunmuş olduğu bölgedeki arkeolojik kazılarda toprak 2000 senelik Roma yolu da günyüzüne çıkarıldı. Restorasyon ve inşaat işlerinin tamamlanmasıyla Sur’a senelik 5 milyon turistin ziyareti umut ediliyor.

 5. ETAP ÇALIŞMASI GEÇEN HAFTA BAŞLADI

Surlarda 5. Etap emekleri da geçen hafta itibariyle başladı. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafınca finanse edilen restorasyon çalışmalarında Dicle vadisine bakan surların 950 metrelik kısmı ile 11 Burç öncelikli olarak restore edilecek.

Burçlara bitişik düzen meydana getirilen gecekondular yıkılacak; gene bu evlerin yapımında kullanılmak için sökülen surların orijinal taşları da yine surların restorasyonunda kullanılacak. Dünyada Çin seddinden sonrasında ikinci sırada yer edinen ve UNESCO tarafınca Dünya Kültür Mirası listesine alınan 5,5 kilometre uzunluğundaki surların bir baştan bir başa restorasyon işleri 2024 senesinde tamamlanacak. Bu yıl içinde Benusen Mahallesinden başlayarak Urfakapı’dan Mardinkapı’ya kadar olan surların iki yakası da yürüyüş ve bisiklet yollarlıyla ziyaretçilere açılacak.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.