Süper tahvilin ödemesi seçimden sonraya kalır

Türk Lirası’ndaki kıymet kaybının hızlanması ile beraber Gömü’nin ihraç etmek suretiyle olduğu enflasyon korumalı tahvil ürününün ayrıntıları piyasa için en mühim belirleyicilerden biri oldu. Piyasalar hazırlıkları biten tahvili beklerken, borsada daha şimdiden satış baskısı yarattı. Yeni finansal üründe iki seçenek var: Vadesi bir yıldan kısa olan “bono” mu; yoksa vadesi bir yıldan uzun olan “tahvil” mi ihraç edilecek.

VADESİ KRİTİK ÖNEMDE

Enflasyonist ortamda beklentiler negatif olduğundan 1 yıl ve üstü vadeli ‘süper tahvil’e ilginin düşük kalabileceği, bu durumda piyasada beklenenen etkiyi de yaratmayabileceği belirtiliyor. Eğer çıkarılan ürün vadesi 6 ay ile 1 yıl içinde olan ‘süper bono’ olursa getirisi yüzde 70 olan enflasyonun oldukça üstünde olacağı için vatandaşı enflasyona karşı koruması mümkün olabilir. TL talebi de artmış olacağından enflasyona endeksli bononun ihtimaller içinde bir kur şokunu da öteleyebileceği belirtiliyor. Sadece bono yurttaş için avantajlı olurken, maliyeti yüksek olacağından Gömü’nin bono yerine tahvil çıkarma yoluna gidebileceğine işaret ediliyor.

ÇIKIŞ YOLU GİBİ

Enflasyonda öngörülebilirliğin kalmadığı bir ortamda vadesi 1 yıl ya da daha uzun olan tahvile bireysel yatırımcı talebinin düşük kalacağını aktaran İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Binhan Elif Yılmaz, “Haziran ayında ihraç edilirse tahvilin anapara ve faiz ödemeleri seçim sonrasına kalacağından, mevcut iktisat yönetimi için bir çıkış yolu şeklinde duruyor” yorumunu yapmış oldu.

Kupon ödemesi ilgiyi artırır

Enflasyona endeksli tahvilin vadeden ilkin belirli ara dönemlerde faiz ödemesi elde eden kupon ödemesinin olup olmayacağının da mühim bulunduğunu belirten Prof. Yılmaz, tahvilin durağan(durgun) ya da değişken faizli olarak ihracının da tehlikeli sonuç bulunduğunu, şundan dolayı tahvilin vadesi sürecinde TCMB’nin siyaset faizini değiştirebileceğini, bu değişikliklerin Gömü’ye maliyet yaratacağını söylemiş oldu.

Borsaya rakip mi olacak?

Bu yeni finansal ürüne yönelik beklentinin artması Borsa İstanbulda da baskı yaratmaya başladı. Analistler borsada son hafta görülen satışlarda tahvil faizlerinde yaşanmış olan yükselişin yanı sıra enflasyona endeksli alternatif yatırım aracı beklentisinin de etkili bulunduğunu söylüyor. Dolayısıyla enflasyona endeksli ürünün büyüklüğü ve koşulları, düzeltme sürecini ve derinliğini belirleyecek. Bu ürünün BIST100’e rakip olacak bir enstrüman olup olmadığı borsa için belirleyici olacak. BIST 100 endeksi, geçen haftanın son işlem gününde yüzde 1.18 yükselmesine karşın geçen hafta yüzde 1.61 kayıpla tamamladı, ay başından bu yana ise eksiye geçilmiş oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.