Sümela’da eğlence soruşturmasında müdür vekili görevden alındı

Türkiyenin mühim zamanı, gezinsel ve inanç mekanlarından olan, yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret etmiş olduğu, UNESCO Dünya Miras Geçici Sıralamasında yer edinen Trabzonun Maçka ilçesi Karadağ eteklerindeki Sümela Manastırı, çevre düzenlemesi, kayalıkların jeolojik ve jeoteknik bakımdan araştırılarak güçlendirilmesi projesi kapsamında ziyarete kapatıldı.

Restorasyon çalışmalarının sürdüğü manastıra, şubat ayında valilik ile İl Kültür ve Gezim Müdürlüğünden alınan hususi izinle giren proje sahibi organizatör DJ Ahmet Şenterzi ile meslektaşları Volkan Gündüz ve Cengiz Can Atasoy, 30 kişilik ekiple tanıtım klibi çekti. Manastır alanına ses ve müzik sistemleri kurulup kameraların yerleştirildiği çekimlerde çalınan elektronik müziğe ekibin danslarla eşlik etmiş olduğu anlara ilişkin görüntülerin ortaya çıkması tepki aldı.

Klip çekimine müsaade eden valilik ve İl Kültür ve Gezim Müdürlüğü yetkilileri hakkında, Kültür ve Gezim Bakanlığı tarafınca soruşturma başlatıldı. Bakanlık izni olmadan meydana gelen çekimle ilgili görevlendirilen müfettişler kente gelmiş olarak araştırma yapmış oldu.

Klip çekimi için sunulan müracaat dosyasında Fransada Bernay Manastırı, Mısır Piramitleri, Türkiyede ise Kapadokya, Nemrut ve Göbekli Tepede çekilen benzer klipleri örnek gösteren ekibin, o dönem vazife sebebiyle İspanyada bulunan İl Kültür ve Gezim Müdürü Vekili Mustafa Asanın yerine vekalet eden müdür yardımcısının uygun görüşü sonrası ilgili vali yardımcısının onayı ile talep bakanlığa iletilmeden izin verildiği ortaya çıktı.

İzinle manastıra giren ekibin klip çekimi aralarında molalarda çalan elektronik müzikle dans ederek eğlendikleri, bu anları da cep telefonu kamerasıyla kayda aldıkları belirlenirken, görüntüleri toplumsal medyada kimin paylaşmış olduğu ise öğrenilemedi.

Bakanlığın soruşturması sonunda Sümelada klip çekilmiş olduğu dönemde görevlendirme sebebiyle İspanyada bulunan Trabzon İl Kültür ve Gezim Müdür Vekili Mustafa Asan görevden alındı. Asanın bakanlık onayı olmadan manastırda çekim izni verdiği sebebi öne sürülerek görevden alındığı öğrenildi. (DHA)

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.