Sudan’da iki grup arasında çatışma: 160 ölü

Sudan’ın Darfur bölgesinde Arap olmayan Massalit azınlığı ile Arap kabilesi içinde çatışma çıktı. Bağımsız bir yardım grubu olan Darfurdaki Sığınmacılar ve Yerinden Edilenler için Genel Koordinasyon Sözcüsü Adam Regal yapmış olduğu açıklamada, Arap olmayan Massalit azınlığı ile Arap kabilesi arasındaki sertlik olaylarının geçtiğimiz cuma günü patlak verdiğini ve şu ana kadar minimum 160 kişinin yaşamını kaybettiğini, 46 kişinin de yaralandığını aktardı.

Regal, Batı Darfurun Krink bölgesinde çatışmaların hala devam ettiğini belirterek, ölü sayısının artabileceğinden kaygı ettiğini dile getirdi.

ŞİDDET OLAYLARI GÜNLERDİR SÜRÜYOR

İki grup arasındaki sertlik olaylarının, geçtiğimiz perşembe günü Massalitlerin, Arap kabilesine mensup 2 kişiyi öldürmesine karşılık Arap aşiretlerinin Massalitlerin yaşamış olduğu köylere silahlı hücum düzenlemesi ile patlak verdiği ifade edildi.

Massalit azınlığından bir aşiret lideri ise, Batı Darfurun başkenti Geneinaya ortalama 80 kilometre uzaklıkta bulunan Krink bölgesindeki köylerinde fazlaca sayıda ceset gördüğünü belirtti.

Internasyonal Kızılhaç Komitesi yetkilileri, sertlik vakalarında yaralananların hastanelere güvenli bir halde ulaşımının sağlanması mevzusunda çağrıda bulunmuş oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir