Stres hormonu kortizolü düşürmenin 7 yolu

Böbreküstü bezlerinde üretilen kortizol, vücudumuz fizyolojik ya da duygusal olarak herhangi bir tehditle karşı karşıya kaldığında stresi denetim altına almaya yarayan bir hormondur. Stres seviyesi düzgüsel düzeylerde ise kortizol hormonu vücut tarafınca dengelenir. Sadece devamlı ve fazlaca fazla strese maruz kalmak kortizol seviyelerini yükseltir. “Bu durum da birçok sıhhat sorununa neden olur” diyen Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Derya Uludüz, kortizol hormonuyla ilgili bilinmesi gerekenleri şu şekilde söyledi…

1-Güneş

Güneşten aldığımız D vitamini kortizol seviyesini düşürmek için fazlaca kuvvetli bir silahtır. Sadece bu tüm yaz, korunmasız bir halde güneşin altında yatmak anlamına gelmiyor. İlginç şekilde fazlaca uzun süre güneş ışınları alan devletimizde D vitamini düzeyleri cemiyet genelinde düşük. Yaz-kış güneşli günlerde, öğle vakti, 15 dakika güneş ışığı almak D vitamini ihtiyacı karşılamak için kafi. Eğer D vitamini takviyesi alacaksanız ilkin kanda D vitamininizi ölçtürün. Bu sebeple bu vitamin vücutta depolanan ve fazla alındığında zehirlenmeye yol açan bir vitamindir.

2-Gelişme hormonu

Vücudumuzda anti-aging şu demek oluyor ki yaşlanma karşıtı bir hormon olan gelişme hormonu salgılarız. Bu hormon tertipli olarak salgılanırsa kortizol hormonu azalır. Peki, gelişme hormonunu iyi mi artırabiliriz? Bunu yapmanın en iyi yolu tertipli ve kaliteli bir uykudan geçiyor. Doğal bunu ilaçlarla ya da başka yollarla değil naturel yoldan düzene sokmak gerekir. Yatak odasının da uykudan ilkin havalandırılmış, akıllı telefon, tablet benzer biçimde teknolojik aletlerden arındırılmış, karanlık ve sessiz olmasına itina gösterilmelidir.

3-İnsülin benzeri gelişme faktörü

Gelişme hormonuna fazlaca benzer bir hormon olan insülin benzeri gelişme faktörü karaciğer tarafınca salgılanır. İnsülin hormonu bir şeyler yediğimizde kan şekerini düzenlerken, bu hormon ise “açlık” süresince kan şekerini düzenliyor ve hem de yağ yakımını sağlıyor. Gelişme hormonu benzer biçimde uyurken salgılanan bu hormon için vücudunuzun bazen aç kalmasına izin vermemiz gerekiyor. Eğer devamlı bir şeyler yersek uykuda da bu hormon salgılanmaz.

4-Mola

Stresli bir işiniz var ise her fırsatta 5-10 dakikalık kısa molalar verin. Bu durum kortizol hormonu seviyenizi azaltmaya destek verir.

5-Yürüyüş

Vücutta kortizol seviyesini düşürmek için bir ihtimal tüm yapacaklarımızdan daha etkili olabilir. Bunun sebebi yürümenin hem fizyolojik hem de ruhsal anlamda tedavi edici olmasıdır. Sadece yürüyüş de bir stres deposu olmamalı. Tempolu yürüyüş tercihimiz fakat bunu yaparken de kiloya, yürüyüşe odaklanarak kendinizi başka açıdan strese sokmayın.

6-Potasyum

Potasyum, vücudumuzda “iyileşmeyi, onarım etmeyi” elde eden parasempatik sinir sistemi denilen sistem için mühim ve lüzumlu bir mineraldir. Sebze ve meyvelerde bol miktarda bulunan potasyum için günlük tavsiye edilen miktar ise ortalama 5 gramdır. En kolay bulabileceğiniz potasyum kaynağının başlangıcında muz gelir. Ek olarak fasulye, kayısı, hurma, domates ve ıspanak da iyi birer kaynaktır. Potasyum ek olarak vücutta depolanan fazla sodyumun atılmasına destek olarak kan basıncını da düşürebilir.

7-Kalsiyum

Akşam saatlerinde kalsiyum içeren besinler tüketmek de uyumaya destek verir ve kortizol seviyesini düşürebilir. Kefir, süt ya da birazcık yoğurt tercih edebilirsiniz. Böylece hem protein hem de kalsiyum almış olmuş olursunuz.

Devamlı salgılanırsa vücuda zarar verir

Diyelim ki sabah yürüyüşe çıktınız, devasa bir köpekle karşılaştınız ve fazlaca korktunuz. İşte o an ön beyin bölgesi hipotalamus derhal alarm sistemini devreye sokar ve böbrek üstü bezinizden kortizol hormonu salgılanmaya adım atar. Beyindeki glikoz kullanımı üst düzeye çıkıp, kalp atışlarınız hızlanır. Doğrusu kendinizi korumak için vücut mevcud tüm enerjisini harcamaya hazır hale gelir. Eğer yırtıcı doğada yaşıyor olsaydık bu hormonu ayda yılda bir salgılamamız mesele olmazdı fakat biz herhangi bir yaşamsal çekince olmasa da devamlı kortizol salgılıyoruz ve stres seviyemiz hep yüksek. Bu da sağlığımızı bozuyor.

Hangi problemlere niçin olur?

Kortizol hormonunun fazla salgılanması şu sorunlara neden olur…

İç organlarda yağlanma

Yüksek gerilim

Yüksek LDL (fena) kolesterol

Kan şekerinde yükseklik ve bunun sonucunda doku tamirinde yavaşlama

Anksiyete (kaygı bozukluğu)

Depresyon

Sindirim sorunları

Kalp hastalıkları

Kilo alımı ve metabolizmanın yavaşlaması

Konsantrasyon düşüklüğü ve hafızada zayıflık

Iyi mi denetim altına alınır?

Kortizol hormonunun sık ve fazlaca salgılanmasını engellemek için yapabileceğimiz birkaç yaşam seçimi değişikliği var. Bu değişimler kortizole tesir eden bazı hormonları, vitaminleri dengeleyebilir. Bu tarz şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz…

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.