SSK ve Kemal Kılıçdaroğlu

Zamlar, piyasalara atılan bombalar benzer biçimde Her yanı yakıp yıkıyor

Ceplerde para, vatandaşta rahatlık kalmadı.

Mutluluk Türk halkından oldukça uzakta!

İktidar ise hâlâ desteksiz atıyor:

“En zoru atlattık kalkışa geçtik!”

“Ahdim olsun fiyat artışları duracak.”

“Ahdim olsun enflasyon düşecek!”

“Ahdim olsun işsizlik azalacak!”

“Ahdim olsun dolar kuru inecek!”

“Ahdim olsun Türkiye şahlanacak!”

Vesaire, vesaire

Bunların hangi biri gerçekleşti? Asla biri!

Bu kez, müflis tüccarlar benzer biçimde eski defterleri karıştırıp, her fırsatta Kemal Kılıçdaroğlu’na saldırıyorlar:

“Bay Kemal, Toplumsal Sigortalar Kurumu’nu (SSK) batırmıştır!”

Yaa beyler, fiyatlar halkı yakıyor, ülke batıyor, siz hâlâ 24 yıl önceki SSK’dan bahsediyorsunuz.

Bürokraside uzun seneler üst düzey görevler meydana getiren Anavatan Partlili Dr. Burhan Özfatura, yaşamını anlattığı kitapta Kılıçdaroğlu’ndan şu şekilde bahsetmişti:

“Kemal Kılıçdaroğlu bizim meslektaşımız ve kardeşimizdir. SSK Genel Müdürü olarak başarılıdır. Onun hukuka ve ahlâka aykırı hiçbir icraatı asla olmamıştır. Bunu yazmayı vicdani bir vazife saydım.”

★★★

Mevzu tekrardan gündeme erişince durumu, sıhhat alanında uzun seneler gazetecilik meydana getiren ve SKK’nın durumunu en iyi bilenlerden kabul edilen Coşkun Bel’e sormuş oldum.

CHP Sıhhat Politikaları Genel Başkan Danışmanı olan Coşkun Bel acı acı gülerek söyledi:

“Bir atasözümüz vardır. ‘Balçık at, izi kalsın!’ denir. Sayın Kılıçdaroğlu’na yapılmak istenen de budur.

Sayın Kılıçdaroğlu 1992-1998 yılları aralığında SSK Genel Müdürlüğü yapmış oldu. Gelmiş geçmiş iktidarların ötelemiş olduğu kangren haline gelen sorunları çözmek için gece-gündüz emek harcayarak oldukça çaba sarf etti.

Dürüst siyasetçi kimliğiyle ön plana çıkan, çalışkan ve kurumu için mühim icraatlar meydana getiren, örnek alınacak bir Genel Müdür oldu.

Ülkenin sıhhat ve toplumsal politikalarını belirleyen ve tatbik eden siyasal iktidarlardır. Hükümetlerin uyguladığı yanlış politikaların faturası Kılıçdaroğlu’na da, hiçbir  bürokrata da çıkartılamaz.”

★★★

“Günümüzde SSK hastanelerini âdeta arar hale geldik. İnsanlar sıraya girip, tüm imkânsızlıklara karşın aynı gün muayenesini oluyordu.

Türkiye’de şu anda buluşma sistemi çökmüş durumda

Onkoloji, göz, cildiye, kardiyoloji benzer biçimde uzmanlık gerektiren alanlarda sadece haftalar sonrasına buluşma alabiliyorsunuz. Ultrason, MR benzer biçimde tetkiklerde ise aylar sonrasına gün veriliyor.

SSK’nın iyi mi ve niçin battığını, kimlerin görevli bulunduğunu ‘Sağlıkta Hapı Yuttuk’ adlı kitabımda uzun uzun anlattım. Gerçekler balçıkla sıvanmıyor!”

Orman yangınları!

Hafızası zayıf bir cemiyet olduk. Vatanımızda yaşanmış olan felaketler geçince derhal unutuyoruz. Ta ki, yeni bir yıkım gelinceye kadar! O vakit da iş işten geçmiş oluyor.

Meselâ orman yangınları Şimdiden küçük küçük yangınlar başladı bile Önümüzdeki yazları, geçen yıla benzer felâketler yaşamamak için şimdiden önlemler almak akılcı bir davranış olur.

Geçen yıl Temmuz ve Ağustos aylarında Manavgat’ta süregelen ve 49 ile yayılan 15’i büyük 299 orman yangınında milyonlarca ağacımız yanmış, 8 insanımız can vermiş, on binlerce hayvan telef olmuştu.

Meral Akşener’in Başdanışmanı ve İzmir milletvekili Dr. Aytun Çıray tüm bu tarz şeyleri hatırlatarak, Meclis’e bir sual önergesi verdi.

Hükümeti eleştiren Çıray, yaklaşan yazları geçen yılkine benzer yangın facialarının yaşanmaması için alınmış ve alınacak tedbirlerin kamuoyuna açıklanmasının oldukça mühim bulunduğunu söyleyerek şu şekilde dedi:

“Bu uyarıların dikkate alınmaması halinde, çıkacak her yangından Orman Bakanı’nı direkt görevli tutacak ve ağır vazife dikkatsizliği sebebiyle kabahat duyurusunda bulunacağım.”

GÜNÜN SÖZÜ

Akıllı olmak yetmez. Daha mühim olan, aklı yerinde kullanmaktır!


aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir