Soylu: Cumhurbaşkanımızı model olarak alıyorlar

İçişleri Bakanı Süleyman Asil, iftar programında şehit aileleri ve yetim çocuklarla bir araya geldi. İftar programına Bakan Asil’nun yanı sıra İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, şehit aileleri ve yetim çocuklar katıldı.

İftar öncesi çocuklarla bir araya gelen Asil, onların isteğini kırmayarak ‘kutu kutu pense’ oyununu oynadı. O anlamış olur renkli görüntüler oluşturdu.

“BİZ KOMŞUMUZA SIRTIMIZI DÖNECEK BİR ÜLKE DEĞİLİZ”

İftar yemeğinin peşinden programda konuşan Bakan Asil, Deniz Feneri şeklinde kuruluşlar yardımıyla dünyanın birçok yerine yardım götürüldüğünü ileri sürdü. Bakan Asil, şu ifadeleri kullandı;

*Her insanın gözü bu coğrafyada. Musibetler, oyunlar, tuzaklar bu coğrafyayı kendinin etmek isteyenlerin en mühim hünerleri. Dünyanın hangi noktasına gidersek gidelim Deniz Feneri ve Deniz Fenerine benzeyen yardım kuruluşları bizim yardım köprümüz oluyorlar, bizi zırhlıyorlar.

*İdlib’de 3,9 milyon insan var. Siz nereden geldiniz diyorum, Halep’ten, Humus’tan diyorlar. Halep ve Humus’ta yaşayabilmek mümkün değil. Biz komşumuza sırtımızı dönecek bir millet değiliz.

*Yüzyıllar süresince aynı sancağın altına yaşadığımız, kardeş olduğumuz insanları bırakacak mıyız? Afganistan’a iyilik trenleri yolluyoruz. Rejim değişti diye sırtımızı mı döneceğiz? Kışın hep birlikte şunu dert ettik, acaba Afganistanda çocuklar kışı iyi mi geçirecek diye.

*İdlib’e kömür yolladık. Afganistan’a iyilik trenleri giderken, Lübnan’a da iyilik gemileri gitti. Dünyayı yaşanmaz hale getirmeye çalışanlara direnme, bir öğüdün peşinden gidiyoruz.

*Biz batı şeklinde neslini unutan, yalnız maddeye tapan, ülkelere giderken buraları iyi mi sömürürüz diye düşünen bir anlayışa haiz değiliz.

“SURİYE’DE SAVAŞI BİZ Mİ ÇIKARDIK?

Türkiye’ye uygarlık dersi vermeye çalışanların yaptıkları insanlık dışı eylemlerinin bilincinde olduklarını söyleyen Bakan Asil, şu ifadeleri kullandı;

*3 yıl ilkin Sudan’a gittim, genç bir kız gördüm. Ne işin var burada dedim. ‘Öğretmenim, buradaki yetimlere bakmaya geldim’ dedi. Bu yetimleri biz mi yetim bıraktık? Sudanlı yetimleri biz mi yetim bıraktık?

*Arakan Müslümanlarının yetimlerini mi biz mi yetim bıraktık? Suriye’de savaşı biz mi çıkardık? 2000’li yılların başlangıcında Afganistan’ı biz mi işgal ettik? Yemen’deki çatışmaları biz mi körüklüyoruz?

*Her savaştan sonrasında batının elde etmiş olduğu tabanca ve para. Sizin silahınızın da paranızın da canı çıksın. Siz ilkin aklınızı değiştirin. Evlatları yalnız renklerinden değil diye Yunanistan sınırında dondurarak ölüme terk ettiler.

*Bizlere uygarlık vaazı yapanlar, bizlere tepeden bakanlar insanları tenleriyle, gözleriyle ayırdılar. Devlet bugün yetimlerine borcunu ödemektedir. İnsanlığın emaneti Anadolu coğrafyasındadır. Bu emaneti iyi taşımalıyız.

“DÜNYAYA SESİNİ DUYURABİLECEK YEGANE ÜLKELERDENİZ

İçişleri Bakanı Süleyman Asil; Irak, Afganistan, Suriye şeklinde ülkeler üstünde oynanan oyunların bilincinde olduklarını ve meydana getirilen haksızlıklara karşı seslerini duyurabilecek tek ülkenin Türkiye bulunduğunu söylemiş oldu. Asil, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

*3 ayrı ülke var, aşağıdakiler, ortadakiler ve yukarıdakiler. Aşağıdakiler bugün bir şeyin farkındalar. Kendilerinin iyi mi sömürüldüklerinin, iyi mi kendilerine sırt dönüldüğünün farkındalar.

*Biz bunu Afrika Zirvesi’nde de Interpol seçimlerinde de, Antalya’daki Dış ilişkiler Forumu’nda da gördük. Bizi model olarak alıyorlar. Sayın Cumhurbaşkanımızı model olarak alıyorlar. Dünyadaki bu haksızlıkları giderebilmek suretiyle adım atabilecek, dünyaya sesini duyurabilecek yegane ülkelerdeniz.

*Işığı açık tutarsak etrafımızdakiler hayırda toplanacaktır. Eğer biz bir şeye müdahale etmezsek, ayakta sağlam durmazsak Suriye 100 yıl daha bu şekilde gider. Zira gitmelerini istiyorlar. Irak’ta bu karmaşıklıklar 100 yıl daha devam eder, şundan dolayı o şekilde istiyorlar. İran’a engelleme 100 yıl daha devam eder, şundan dolayı o şekilde istiyorlar.

*Yemen’den Orta Asya’ya, Kafkafya’ya Afganistan Pakistan hattına kadar aynısını devam ettirirler. Buna itiraz edecek bir tek ülke var, bir tek önder var. Dünya 5’ten büyüktür sözü, yalnız siyasal olarak ortaya çıkan bir söz değil, hakikatin yüzüne çarptırılmasıdır. İHA

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.