Soyer’den 2026 mesajı: Zorluk varsa hep birlikte aşacağız

İzmir Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı olağan meclis toplantısının ilk birleşimi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyerin idaresinde yapılmış oldu. Meclis toplantısında Başkan Tunç Soyer’in yoğun çabaları sonucunda İzmir’in 2026 senesinde ev sahipliği halletmeye hak kazanılmış olduğu Internasyonal Bahçe Bitkileri EXPO’suna (Botanik EXPO) dair bayındır planı değişikliği görüşüldü.

Yeşildere bölgesinde kullanım kararlarının tekrardan düzenlenmesine yönelik hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği önerisi ile bölgenin tekrardan düzenlenmesi ve uygulamaya ilişkin hükümlerin getirilmesine yönelik hazırlanan 1/1000 ölçekli uygulama bayındır planı değişikliği, Meclisten oyçokluğuyla geçti. Soyer, Yeşildere’de yapılması planlanan Botanik EXPOsu hakkında mühim açıklamalar yapmış oldu.

Projenin önemine de değinen Başkan Tunç Soyer, “EXPO için İzmirde bir savaşım verdik ve İzmirin EXPOyu alması, ev sahipliği yapması için oldukça ter döktük. Bu hayatta en oldukça kafa yorduğum, İzmire en oldukça getirmek istediğim meselelerden biri EXPOdur. EXPOyu meydana getirecek başka yer bulunabilir. Fakat bir EXPOnun bir şehirde yapılmasının en temel sebebi, o EXPOnun kentin kalkınması için bir kaldıraç olarak kullanılıp kullanılmadığıdır. Oldukca başarısız EXPO örnekleri gördük dünyada. Dünyanın parası harcanır, ondan sonrasında EXPO gider, o para da çöp olur. Fakat o şekilde EXPOlar vardır ki gider fakat kentin kalkınması için arkada oldukça kuvvetli bir miras bırakır” dedi.

ELİMİZİ TAŞIN ALTINA SOKMAYA KARAR VERDİK

EXPOnun bir tek gelecek gezgin sayısından ibaret olmadığını da ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, aslolan meselenin o EXPOnun yapıldığı alanda kente iyi mi bir katma kıymet katacağı bulunduğunu belirtti. Soyer, “O kentin dönüşümü için EXPOyu iyi mi vasıta olarak kullanacaksınız? Sorun budur. Başarı göstermiş EXPO bu şekilde yürütülür. Adaylık kampanyası döneminde söyledim.

Yeşildere bu şehrin maalesef en acınası, en kahrolunacak noktasıdır. Bundan dolayı kentin en mühim arterlerinden biridir. Hakikaten en oldukça ıslah edilmesi, en oldukça iyileştirilmesi ihtiyaç duyulan alanların başlangıcında geliyor Yeşildere. Ikimiz de elimizi taşın altına sokmaya karar verdik. Daha ilkin Pınarbaşını düşündük. Orada hukuki engeller vardı, aşılabilirdi fakat burada yapacağımız dönüşümün bu kentte yaratacağı ivme, bu kente kazandıracağı artı kıymet, oldukça daha çok” diye konuştu.

2026da yapılacak Botanik EXPOsuna yönelik sürenin kısıtlı bulunduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “2026ya kadar oldukça ciddi çalışmamız, oldukça emek vermemiz lazım. Bu bir İzmir meselesi. Güçlük var ise hep beraber aşacağız. Destek olacaksınız hep beraber aşacağız. Bizim burada sizden talebimiz budur. Eğer buranın en oldukça ıslah edilmesi, iyileştirilmesi ihtiyaç duyulan alanlardan biri olduğu mevzusunda hemfikirsek, hep beraber yapacağız. Bir de bunu EXPO benzer biçimde bir marka ile taçlandıracağız. Daha ne istersiniz? Fakat burada normal olarak el birliği yapmak, beraber çalışmak gerekiyor.

Aşılmayacak bir engel yok. Burada anlatılan sorunların hepsi aşılır. Ne kadar eleştiriniz, sorunuz var ise, hepsinin cevaplarını alırsınız. Biz bu sürecin sonunda EXPO bittikten sonrasında Yeşildere’de Kültürparktan daha büyük bir yeşil alanı bu şehre kazandırmış olacağız. Bunun bedeli 300-500 milyonlarla ölçülmez. Bizim önümüzde hiçbir engel yok. Aşamayacağımız hiçbir engel yok” dedi.

YEŞİLDERE PROJESİ İZMİR HALKININ YARARINADIR

CHP Grup Başkan Vekili Murat Aydın da, “İzmir Büyükşehir Belediyesinin Yeşildere projesi, İzmir halkının yararınadır. İzmir Büyükşehir Belediyesinin bu projenin altından kalkacağı ekonomik gücü de teknik ve bürokratik gücü de var. Bu projeyi başaracak iradeye haiz İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı da vardır. Ve o belediye başkanının arkasında siyasal irade olarak duracak CHPnin grubu da vardır” dedi.

CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç da Botanik EXPO’sunun İzmir için mühim bir fırsat bulunduğunu söylemiş oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.