Soyer üç hizmet yılını Millet İttifakı’na anlattı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in göreve geldiği günden bu yana geçen 3 senelik sürede yapmış olduğu yatırım ve projeler CHP İzmir milletvekillerine ve Millet İttifakı temsilcilerine anlatıldı. Görüşmede kentsel dönüşüm ve planlama, altyapı, toplumsal hizmetler ve tarımsal hizmetler alanlarında hayata geçirilen ve planlanan projeler sunuldu.

image small

Toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir milletvekilleri Tuncay Özkan, Ednan Arslan, Kamil Okyay Sındır, Kani Beko, Mahir Polat, Murat Bakan, Özcan Purçu, Sevda Erdan Kılıç, Tacettin Bayır, İYİ Parti İzmir milletvekilleri Aytun Çıray ve Müsavat Dervişoğlu, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Gelecek Partisi İzmir İl Başkanı Onur Sivaslı, Mutluluk Partisi İzmir İl Başkanı Mustafa Erduran, Demokrat Parti İzmir Siyasal İşlerden Görevli İl Başkan Yardımcısı Onur Şencanbaz ve Ilaç Partisi Konak İlçe Başkanı Alev Özegeli katıldı.

image small

İHALENİN İPTALİ SÖZ KONUSU DEĞİL

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir tarihinin en büyük yatırımı Buca Metrosu’nun yapım ihalesine ilişkin kararın İzmir 4. İdare Mahkemesi tarafınca iptal edilmesiyle ilgili 6 siyasal partinin temsilcilerinin sorularını yanıtladı.

Başkan Tunç Soyer, Buca Metrosu’nun yapım ihalesinin tamamen yürürlükte bulunduğunu vurgulayarak, “İzmir 4. İdare Mahkemesi’nin sonucu Buca Metrosu ihalesinin iptali anlamına gelmiyor. Süreç bizim açımızdan devam ediyor. Buca Metrosu ne olursa olsun hayata geçecek. Kaynakları hazır, finansmanı hazır, projesi hazır. Hiçbir engel yok. Sürecin uzaması söz mevzusu değil. Hiçbir şekilde engellenmesi de söz mevzusu değil. Aynen devam ediyoruz, bir sorun yok. Şantiye kontrollerini yaptık. Gelecek hafta konteynırlar yerleştirilecek” ifadelerini kullandı.

BİRÇOK İMALATIN İŞÇİLİĞİ SIFIR GÖSTERİLMİŞ

Buca Metrosu’nun en süratli, güvenilir ve kaliteli şekilde yapılması için sürecin titizlikle yürütüldüğünün altını çizen Başkan Soyer, şu ifadeleri kullandı;

*Bu ihale kararını biz tek başımıza vermiyoruz. En düşük teklifin geçersiz sayıldığı birçok örnek var. Zira yönetim o teklife ihaleyi verdiği takdirde işin yapılmayacağını bilir. Dolayısıyla ihale mevzuatında en düşük fiyat sorgulaması diye bir uygulama vardır. Ikimiz de bu sorgulamayı yaptık.

*Gördük ki, birçok imalatın işçiliği sıfır gösterilmiş. İzmir 4. İdare Mahkemesi yeteri kadar incelenmediğini söylüyor fakat tam tersine son aşama titiz bir emek harcama yapılmış oldu. Son aşama bilgileri irdelendi. Burada yönetim şu kuşkuya düşer. Ben bu ihaleyi verirsem acaba karşıma çıkacak işçilik ne olacak?

*Acaba bana verdiği taahhüdü yerine getirmek için ne tür hukuki çözüm arayışlarına gidecek, önüme ne tür rakamlar gelecek? İdare tüm bunlardan şüphe duyduğu için, ihaleyi en düşük fiyatı verene vermeyebilir. Nitekim ikimiz de bu şekilde yaptık.

BUCA METROSU AYNEN DEVAM

Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası’nın tarihinde ilk kere bu tarz bir olay yaşandığının altını çizen Başkan Soyer, “Internasyonal ihale normlarına bakılırsa meydana getirilen bir ihalede bir mahalli mahkemenin aleyhte karar vermesi şeklinde bir durum ilk kere oluyor. Dünyadaki en iyi finansman örneklerinden biridir. Ikimiz de bunun Danıştay’da iptaliyle ilgili süreci devam ettireceğiz. Fakat burada şunu fazlaca net söyleyeyim. Bu, Buca Metrosu’nun önünde bir engel değil. Buca Metrosu ihalesi aynen devam edecek. İki ay gecikme yaşanabilir, hepsi bu. Süreçle ilgili herhangi bir sorun yok” dedi.

İZMİRİN RÖNTGENİNİ ÇEKİYORUZ

“Gezim Bakanlığı’nın Çeşme projesi hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusu üstüne Başkan Soyer proje ile alakalı kaygılarını dile getirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’nin en kapsamlı zelzele araştırmaları ve risk azaltma projelerini hayata geçirerek dirençli şehir oluşturma yolunda öncülük ettiğini belirten Başkan Soyer, şunları söylemiş oldu;

*İzmirlilerin ilk olarak yaşadıkları kentte, yaşadıkları binalarda kendini güvende hissetmeleri gerekiyor. Türkiye’nin en kapsamlı zelzele araştırması projesi için İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, ODTÜ ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ile protokol imzaladık ve araştırmalara başladık.

*Elde ettiğimiz verilerle fay hatlarının adeta röntgenini çekeceğiz. Bu araştırma yardımıyla geleceğe bir proje de bırakmış olacağız. Kenti etkileme riski taşıyan deniz ve karadaki fay hatlarının inceleneceği depremsellik araştırması ile Bayraklı, Bornova ve Konak ilçe sınırları içindeki ortalama 11 bin hektarlık alanın zemin yapısı ile zemin davranış özelliklerinin modellenmesi için emekler yapılıyor.

*Bu çalışmalarla kentin tsunami ve sismik hareketleri değerlendirilecek, diri fayları belirlenecek, bunların son olarak ne süre hareketlendiği ölçülecek. İzmirde 100 kilometre yarıçapında belirlenen alan üstündeki faylar haritalandırılacak. Kısa sürede da üniversitelerimizden gelen rapora ulaşacağız.

ULUSLARARASI GASTROMONİ FUARINI KENTE GETİRİYORUZ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarımda Türkiye’de herhangi bir mahalli yönetimin yapmadığı şekilde çalıştığını belirten Bakan Soyer şöyleki konuştu: “Tarımda planlama yapılmamış ve minik ölçekli üreticinin tarımla uğraşması istenmemiş. Hep büyük ölçekli üreticiye destek verilmiş. Biz planlama üstüne yoğunlaşıyoruz. Mera hayvancılığının Ege bölgesinde desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Terra Madre internasyonal gastronomi fuarını kente getiriyoruz.”

Görüşmede Genel Yazman Yardımcısı Suphi Şahin, İzbeton A.Ş. Genel Müdürü Heval Cenk Kaya, Genel Yazman Yardımcısı Özgür Ozan Yılmaz,  Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanı Ulaş Aydın ve Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Şevket Meriç İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin son 3 yıldaki hizmetlerine ilişkin birer sunum yapmış oldu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir