Soyer: İçim kan ağlıyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğinin (İESOB) 26. Olağan Genel Kuruluna katıldı.

ESNAF KEPENK KAPATIYOR

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin mevcut başkanı Zekeriya Mutlunun tek aday olduğu Genel Kurulda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ülkedeki ekonomik krize değinerek “Oldukca sayıda çalışan için öğle yemeğini bir lokantada yiyecek bile artık lüks. Evden işe taşınan sefer tasları her geçen gün artıyor. Esnaf kardeşlerim, biliyorum. Hem artan maliyetler hem de azalan alan kişi sebebiyle iki kere zarar ediyorsunuz. Gün geliyor, siftah yapamıyorsunuz. Kepenk kapatıyorsunuz. Bu tarz şeyleri hepsini fazlaca iyi görüyorum ve gördüklerim karşısında tıpkı sizin şeklinde içim kan ağlıyor” dedi.

image small

İzmir Büyükşehir Belediyesinin zor bir dönemden geçen esnafa destek olmak için çalışmalarını sürdürdüğünü de ifade eden Başkan Soyer, “Pandemide yanınızda olduk. Ekonomik krizde de yetkilerimiz dahlinde tüm adımları esnaf odalarımızla beraber atmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

İzmir’i esnaf ve zanaatkârların kurduğunu da söyleyen Başkan Soyer, şu ifadeleri kullandı;

*Esnafımız bizim şerefimizdir. Hep söylediğim şeklinde; biz her ne olursa olsun yalnız iyilikte yarışmaya devam edeceğiz. Bu şekilde hareket etmek, esnafımıza ve şehrimize karşı boynumuzun borcudur.

*Sizler de bildiğiniz gibi ki ekonominin güçlenmesi, birkaç kişinin yada bir zümrenin zenginliği ile değil, çarşı pazardaki bereketle ölçülür. Bu da sadece demokrasi ile mümkündür. Bundan dolayı demokrasi demek hem şeffaflık hem de bir arada yaşamaktan yola çıkan bir katılımcılık anlama gelir.

*Eğer bunlar yoksa, bu kentin, bu memleketin ürettiği refah yalnız birilerinin zenginleşmesine yarar. Fakat demokrasi var ise o kentin ürettiği refah adil bir halde paylaşılır. Ve refah her insana yeter. Demokrasi olmadan zenginleşmek de mümkün. Fakat demokrasi var ise hepimiz adil bir halde üretilen refahtan payını alır.

image small

ESNAFIN YAŞADIĞI ZORLUKLARI ANLATTI

Demokrasinin dört temel direğinin bulunduğunu belirten Başkan Soyer, sözlerini şu şekilde sürdürdü;

*Birincisi doğamızla uyum, ikincisi geçmişimizle uyum, üçüncüsü değişimle uyum, dördüncüsü de birbirimizle uyum. Doğamızla uyum, parçası olduğumuz doğaya sahiplenmek demek.

*Geçmişimizle uyum ise eğer geçmişimizi bilmiyorsak bir gelecek inşa edemeyiz demek. Eğitim, teknoloji, e-ticaret Bunların hepsi değişiklik demek. İşte bunu yakalamak gerek. Son olarak birbirimizle uyum

*Kapıdan içeri girdiğim anda gördüğüm görünüm beni fazlaca heyecanlandırdı. Siz burada düğün şeklinde bir demokrasi şöleni yapıyorsunuz. Bizi birbirimizden ayıran sebeplerden fazlaca birleştiren sebeplere odaklanmak gerek.

*Siz bunu yapmışsınız. Onun için birliğin kurumsal kalitesi her geçen gün yükseliyor. O nedenle sizi kutluyorum. Tüm kalbimle, aklımla, geçmişim ve geleceğimle sonuna kadar esnafın yanında olacağım.

İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu da “Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, İzmir nüfusunun dörtte biri ile direkt bağlantısı olan bir birlik. Pandemi, zelzele ve tsunamiyle karşılaştık. Neye uğradığımıza şaşırdık, ezberimiz bozuldu. Engellemeler, kapanmalar başladı. İnsanlar, canı ile ekmeği içinde kaldı. Hammadde sıkıntısı başladı. Esnaf bu zamanda fazlaca büyük zarar etti. Dostlarımla bu şekilde bir dönemde canla başla çalışmaya başladık” diye konuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir