Soyer: Açlığımızdan, dürüstlüğümüzden, aşkımızdan korkun

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü emekçilerle Gündoğdu Meydanı’nda kutladı. “Ya hep birlikte ya hiçbirimiz” diyen Soyer, “Buraya, kavgamızı büyütmeye geldik. Buraya, adalete susayan her insanın sesi olmaya geldik” ifadelerini kullandı. Mitingin arkasından Gündoğdu Meydanı’nda Edip Akbayram konser verdi.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, İzmir Gündoğdu Meydanı’nda on binlerin katılımıyla kutlandı. Pandemi sebebiyle iki senedir meydanlarda bir araya gelemeyen emekçiler bu kez yoğun katılımla kutlamalarda yer aldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İl Başkanlığı ve ilçe teşkilatlarıyla öğle saatlerinde Kültürpark Lozan Kapısı’ndan kortej eşliğinde Gündoğdu Meydanı’na geldi.

KAVGAMIZI BÜYÜTMEYE GELDİK

Alanda konuşan Başkan Tunç Soyer, “İşçinin, emekçinin bayramı 1 Mayıs’ta gene meydanlardayız. Burası, özgürlük ve demokrasiyi inşa ettiğimiz meydandır. Biliyoruz ki muktedirler, bugün saraylarında bizi seyrediyor. Bu meydandan, onların en fazlaca korktukları cümleyle sesleniyoruz. Ya hep birlikte ya hiçbirimiz! Bu cümle, hak ettiğimiz refahın cümlesidir. Cümlemiz, adaletin cümlesidir.

Bu, gün gün büyüyen özgürlük mücadelemizin cümlesidir. Biz, ezilenler… Faşistlerin asla kabul etmek istemediği hepimiz. Bayanlar, işçiler, çiftçiler, tüm emekçiler… Ve ezilen tabiat… Dünya bizim sırtımızda dönüyor. İşte bugün meydanlardayız. Buraya, kavgamızı büyütmeye geldik. Buraya, adalete susayan her insanın sesi olmaya geldik” dedi.

AÇLIĞIMIZDAN KORKUN

Konuşmasının devamında “Ey saraylılar!” diye seslenen Soyer, sözlerine şöyleki devam etti:

“Bizlerden korkun. Açlığımızdan korkun. Dürüstlüğümüzden korkun. Aşkımızdan korkun. Aklımızdan korkun. Sel şeklinde büyüyüp giden, dayanışmamızdan korkun. Ey kendini hükümdar sananlar! Denizler’den korkun. Mumcular’dan korkun. Ali İsmail Korkmazlar’dan korkun. Ağaçlardan korkun. Seyahat’den korkun. 1 Mayıs’tan korkun.

Bir gidip bin gelen, hepimizden korkun. Kapınızdayız, yakanızdayız, peşinizdeyiz. Bu meydana bu düzeni yıkmaya geldik. Bu düzeni top ve tüfekle değil, aklımızla yıkacağız. Vicdanımızla yıkacağız. Sizi kin ve nefretle değil, sulh ve kardeşliğimizle yeneceğiz. 1 Mayıs, bizim adımızdır, şerefimizdir, kardeşliğimizdir.”

50 YILDIR OKUDUĞUM HER ŞARKI SİZLER İÇİNDİ

Mitingin arkasından Gündoğdu Meydanı’ndaki emekçiler İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu Edip Akbayram konseriyle kutlamalara devam etti.

Sanatçı, senelerdir dillerden düşmeyen şarkılarını İzmirli emekçilerle seslendirdi. “Bugün bana nazaran bayramların en anlamlısı” diyen Edip Akbayram sözlerini şöyleki sürdürdü:
“Ben ‘Ülkemdeki tüm emekçi kardeşlerim için sanatımı icra edeceğim’ dedim. 50 senedir okuduğum her şarkı sizler içindi. Sizler var olduğunuz için ben buradayım. 1 Mayıs İşçi Bayramınız mübarek olsun.”

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.