Sökülen asırlık zeytin ağaçları yeniden dikildi

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’de üç gün ilkin iş makinaları ile sökülen asırlık zeytin ağaçlarının Yeniköy Kemerköy Termik Santralleri yönetimi tarafınca iş makinaları ile çıkartılarak 15 kilometre uzaklıktaki zeytin park alanı denilen bölgeye dikildiği açıklandı.

Mevzu ile ilgili basın açıklaması icra eden Yeniköy Kermerköy Elektrik Üretim ve Tecim A.Ş. zeytin ağaçlarının söküldüğü alanın 2016 senesinde kamulaştırıldığı belirtilerek “9 zeytin ağacı uzmanlar eşliğinde gene YK Enerji bünyesinde oluşturulan ve 22 binden fazla zeytin ağacının yer almış olduğu zeytin park alanına taşınmıştır. Hiçbir şekilde ağaçların kesilmesi, zarar görmesi benzer biçimde bir durum söz mevzusu değildir” denildi.

ZEYTİN PARK ALANINA TAŞINMIŞTIR

Açıklamada ek olarak “Bugün toplumsal medyada ve bazı medya organlarında “İkizköy’de zeytin ağaçları kesiliyor” içerikli paylaşımlar yapıldığı görülmüştür. Söz mevzusu zeytin ağaçlarının bulunmuş olduğu alan, 2016 senesinde kamu yararı sonucu doğrultusunda yerli kaynaktan elektrik üretimi amacıyla kamulaştırılarak madencilik faaliyetleri için şirketimize tahsis edilmiştir. Linyit İşletmeleri sahasında bulunan, 9 zeytin ağacı uzmanlar eşliğinde gene YK Enerji bünyesinde oluşturulan ve 22 binden fazla zeytin ağacının yer almış olduğu zeytin park alanına taşınmıştır” kaydedildi.

AĞAÇLARIN ZARAR GÖRMESİ SÖZ KONUSU DEĞİLDİR

Açıklamanın sonunda ise “Hiçbir şekilde ağaçların kesilmesi, zarar görmesi benzer biçimde bir durum söz mevzusu değildir. Kök bütünlüğü korunan ağaçların herhangi bir zarar görmemesi için iş makineleriyle etrafları kazılarak ve budamaları yapılarak yeni yerlerine taşınmaktadır. Tüm bu işlemler uzmanlar eşliğinde gerçekleştirilmektedir. Öte taraftan, zeytin ağaçlarının taşınması esnasında madencilik faaliyeti için şirketimize tahsis edilmiş alanın içine girilerek iki çalışanımıza eylemciler tarafınca saldırılmış ve çalışanlarımız darp edilmiştir. Saldırının arkasından kolluk kuvvetleri, eylemcilere müdahale etmiştir. Çalışanlarımıza hücum eden ve yaralanmalarına yol açan kişiler hakkında da tüm yasal haklarımızı kullanarak kabahat duyurusunda bulunduğumuzu belirtmek isteriz” ifadelerine yer verildi.

KÖYLÜLERİN ASIRLIK EMEKLERİNİ ÇALDILAR

İkizköy Çevre Platformu Sözcüsü aktivist Deniz Gümüşel ise SÖZCÜye yapmış olduğu açıklamada Sökülen 17 zeytin ağacından 9unu köylülerin haberi olmadan götürüp zeytin parka dikmişler, öteki sekizinin götürülerek köylülerin asırlık emeklerinin çalınmasına biz engel olduk ve 8 zeytin ağacı da söküldükleri yere dikildi. Burada kamulaştırılsa dahi zeytinin ürünü gene köylünündür, emek ve ürün hırsızlığı vardır, bu mevzuda da kabahat duyurumuzu yaptık diye konuştu.

aip2(‘pageStructure’, {“pageType”:”other”,”pageCategory”:”sozcu”,”pageIdentifier”:””}, ‘https://www.sozcu.com.tr/rss/tum-haberler.xml’);var aip2_pageCategory = “sozcu”;

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.